Sõitmine sõidutee ääres
Kuigi iga aastaga rajatakse juurde üha enam kergliiklusteid, eeldatakse siiski, et jalgrattaga tuleks sõita sõidutee ääres. Liigeldes kergliiklusteel tuleb arvestada jalakäijate kiirusega, neid mitte segada ega möödumisel ehmatada. Samuti tuleb eriti tähelepanelik olla lastega, kelle liikumine kergliiklusteel võib olla täiesti ennustamatu.
Sõites sõidutee ääres, saad muuta jalgrattasõidu ohutumaks, kui pead meeles järgmiseid soovitusi:
- Jalgrattaga sõitmisel kanna erksat värvi riideid, siis oled teistele jalgratturitele ja autojuhtidele hästi märgatav.
- Kanna alati kiivrit, see hoiab ära suuremad vigastused, kui peaks juhtuma õnnetus.
- Vali jalgrattaga sõitmiseks väiksema liiklusega teed, sellega vähendad oluliselt riski põrgata kokku mõne teise liiklejaga.
- Isegi kui oled juba kogenud sõitja, säilita alalhoidlikkus ja ettevaatlik sõidustiil, kuna kokkupõrkes autoga, on jalgrattur nõrgem osapool.
- Ära sõida kunagi kuulates muusikat.
- Väga odavad jalgrattad ei pruugi olla piisavalt vastupidavad pidevaks sõiduteel sõitmiseks.
Jalgratta sadul võib olla küllaltki ebamugav
Jalgratasõitu peetakse üheks tervislikumaks spordiks, kuna sobib igas vanuses ja kehakaalus sõitjatele, koormata liigselt liigeseid. Siiski tuleb meeles pidada, et jalgratas on ehitatud selleks, et saavutada suuri kiiruseid ja läbida pikki vahemaid. Jalgratta sadulas istumine ei ole meelakkumine ja tekitab ebamugavustunnet.
Selleks, et ka pikemad sõidud mööduksid mõnusamalt, pööra tähelepanu järgmistele punktidele :
- Enne jalgratta ostmist katseta erinevaid istmeid. Jalgratta istmeid on kitsamaid ja laiemaid, kõvemaid ja pehmemaid. Proovi neid ja katseta nendel istumist, et leida kõige sobivam jalgrattaiste.
- Jalgratta istet saab vahetada sobivama vastu.
- Jalgrattaga sõitmisel kanna spetsiaalseid jalgrattapükse, mille hargivahe on polsterdatud.
- Hoolda jalgratta istet, et see muutuks pehmemaks ja nahale sõbralikumaks
Tiheda liiklusega teede õhureostus
Sõites tihti tiheda liiklusega teedel, hingad tahes tahtmata sisse oluliselt rohkem autode heitgaase kui looduses jalutades. Kuna sõidu ajal suureneb hapnikuvajadus, teed pikemaid hingetõmbeid ja mäest üles rühkides hingeldad, seega jõuad sõidu ajal sisse hingata suure hulga õhureostust. Vali jalgrattasõiduks rahulikumad ja väiksema liiklusega teed, eelista võimalusel sõitmist looduses ja mere ääres.
Jalgrattasõidul tekivad sundasendid
Pikad ja tihedad jalgrattasõidud toovad kaasa selle, et sinu keha on tihti samas sundasendis. Käed hoiavad kõvasti käepidemetest kinni, alakeha on surutud istmele. Sellisest asendist võivad tekkida närvikahjustused, sinu keha või alakeha võib muutuda tuimaks. Käed ja sõrmed on pärast jalgrattasõitu kohmakad, võivad suriseda ja liigesed valutada. Kui tagumik on tugevat surutud vastu ebamugavat istet, võivad tekkida mured alakehaga. Selleks kasuta alati endale sobivat istet ja kanna spetsiaalseid jalgrattapükse.
Jalgrattasõit on kahtlemata tervislik liikumisviis, see sobib igas vanuses ja vormis sõitjale. Värskes õhus liikumine mõjub ergutavalt, samas treenides lihaseid ja suurendades vastupanuvõimet mitmetele haigustele. Jalgrattasõit ergutab vereringet, varustab kudesid hapnikuga ja parandab enesetunnet.
Siiski tuleb jalgrattaga sõites arvestada mõnede ohtudega. Kui teed piisavalt vajalikke ettevalmistusi, siis möödub jalgrattasõit meeldivalt ja ohutult. Lisaks eeltoodud näpunäidetele ei pruugi väga odavad jalgrattad olla piisavalt turvalised sagedaseks sõitmiseks.
Vali endale kvaliteetne jalgratas 1a.ee e-poe laiast valikust.