Kui lõhn on kahjulik. Madalad temperatuurid ja lühikesed pesuprogrammid, ei tule inimese tervisele kasuks

kodus.ee
Pesemise efektiivsust ei määra see, kas toode on lõhnastatud või mitte. | Shutterstock

Kas puhas pesu peab tingimata kunstipäraselt lillede järgi lõhnama? Mismoodi lõhnab puhas pesu tegelikult? Kas pesuvahendi aroom on kahjulik?

10–40% rahvastikust on lõhnade suhtes tundlikud. Lõhnatundlikkus ei ole allergia, vaid kesknärvisüsteemi erakordselt tugev reaktsioon lõhnadele. Selle all kannatavad eriti keskealised ja vanemad naised.
Lõhnavabu vahendeid on hakatud eelistama, sest tänapäeval lisatakse lõhnaaineid paljudesse toodetesse kõikjal meie ümber. Kes otsib, võib põhimõtteliselt leida isegi lastele mõeldud kommilõhnalisi CD-plaate! Lõhnastamata toodetega püütakse vältida liiga paljude lõhnade ja aroomidega kokkupuutumist. See on tähtis näiteks

Lapse ja beebi nahk on alati õrnem kui täiskasvanu oma, aga tegelikult pole olemas mingeid uuringutele toetuvaid soovitusi kasutada lastega peredes nimelt lõhnastamata pesuvahendeid. Allergiate ennetamiseks ainult sellest faktorist ei piisa. Lihtsalt kindluse mõttes võimalike allergiatekitajate vältimine võib allergiate riski koguni tõsta.

Pesemise efektiivsust ei määra see, kas toode on lõhnastatud või mitte. Pulbrilise ja vedela toote vahel on erinevus: pulber puhastab pisut paremini. Teisest küljest sobib tundliku nahaga inimesele paremini just vedel pesuvahend, sest pulbrilisest jääb kergemini ainejääke riietesse. Ökopoodide valikus olevate ökopesuvahendite efektiivsus varieerub suuremal määral kui tavakaupluste omas.

Lõhnastamata pesuvahendite keemiline koormus on väiksem kui lõhnastatute oma, nii et koormus on väiksem ka keskkonna suhtes. Toodete doseerimisjuhistes on sageli rõhutatud tundliku nahaga tarbija seisukohalt pesuvahendi piisavat minimaalset annust, sel juhul kasutatakse toodet ehk vähem. Lõhnatus iseenesest ei tähenda, et toode oleks automaatselt ökopesuvahend.


Pesuvahendit ära doseeri üle soovitatu


Pesumasinate lühemad programmid hoiavad sageli loputuskordades kokku, nii et pesuvahendit võib jääda riide külge ja pesumasinasse. Lisaloputus või pikem programm võib pesu värskendada. Pesuvahendit ei maksa kunagi doseerida rohkem, kui juhendites soovitatud ja pesumasinat tuleb regulaarselt puhastada. Tasub ka kontrollida, et pesu pestakse piisaval temperatuuril, soovitatavalt 60 kraadi juures. Pesupesemise ökoloogilisus, nagu näiteks madalad temperatuurid ja lühikesed programmid, ei tule inimese tervisele kasuks.

Kas ise maksa pesuvahendit lisaks lõhnastada.Ei tasu  kasutada eeterlikke õlisid, eriti juhul, kui tegemist on tundliku nahaga inimesega. Iga kord pole selge, mida eeterlikud õlid sisaldavad. Kui tahad lõhnavat pesupesemisvahendit, on turvalisem valida siiski eelnevalt lõhnastatud toode.

Sarnased artiklid