Maitsev, kaunis ning toitainerikas. Miks on oliivid nii kasulikud?

kodus.ee
Oliivide maitse sõltub nii sordist, küpsusastmest, kasvukohast kui ka valmistusviisist. | Shutterstock

Õlipuuviljasid ehk oliive kasvati söögiks juba 6000 aastat tagasi. Ka tänapäeval on need Vahemere köögis hindamatu väärtusega viljad— seda eriti neist pressitava õli tõttu. Kusjuures – nn lauaoliivideks jõuabki vaid umbes 10% maailmas kasvatatud oliividest. Ülejäänud 90% viljadest pressitakse õliks.

Mustade oliivide toiteväärtus on kõrgem  

Oliivide maitse sõltub nii sordist, küpsusastmest, kasvukohast kui ka valmistusviisist. Värvuse poolest eristatakse rohelisi ehk tooreid, pooltooreid ehk lillakat-pruuni tooni ning küpseid ehk musta värvi oliive.

Suur osa oliividest korjatakse konserveerimiseks toorelt, siis kui viljad alles rohelised on. Samuti konserveeritakse täiesti küpseid musti oliive, need on ka suurema toiteväärtusega (sisaldavad rohkem antioksüdante). Ka maitse on mustadel oliividel mahedam.

Et igasugune töötlemine vähendab toiteväärtust, on roheliste oliivide konservis vitamiinide sisaldus väike—suur osa mineraalainetest on lahustunud konservivedelikku. Niisiis tasuks oliivivedelik võimaluse korral toidu valmistamisel ära kasutada.

Vitamiini- ja mineraalainerikkad viljad

Võrreldes teiste puuviljadega on õlipuuviljas suhkruid ning süsivesikuid tunduvalt vähem, samas sisaldavad need rohkelt rasvu ning valkusid.

Oliivid sisaldavad rohkelt A- ja E-vitamiini. A-vitamiin on hea nii meie nahale kui ka silmadele. Ka E-vitamiin annab sära meie jumele ja ennetab kortsude tekkimist ning naha õhenemist. E- vitamiin parandab ka keha vereringet ning aitab hoida kolesteroolitaset kontrolli all.

Lisaks A- ja E-vitamiinidele leidub oliivides rohkelt mineraalaineid— naatriumi, magneesiumi, kaaliumi, mangaani, joodi, vaske ja tsinki. Oliivid sisaldavad ka kiudaineid ning küllastumata rasvhappeid.

Niisiis on oliivid kasulikud meie nahale ja vereringele. Oliivide ning oliiviõli tarbimine aitab ka ära hoida juuste väljalangemist ning ergutab juuksekasvu.

Kauniks lisandiks toidulauale

Tänu oma kaunile välimusele võib oliividega kaunistada igat pidulauda. Oliivid on suurepäraseks lisandiks näiteks juustuvaliku kõrvale. Kõige paremini sobivad oliivid sinihallitus- kitse ja lambapiimajuustude kõrvale.

Oliivid annavad värvi ja omapärast maitset nii kalaroogadele kui ka näiteks seljankale. Loomulikult saab oliividega rikastada erinevaid salateid ning pitsasid.  

Et ootamatute külaliste saabumiseks alati valmis olla, tasub alati köögikapis hoida mõni purk oliividega. Lihtsa itaaliapärase suupistelaua katmiseks vajame pisikesi kausikesi, mis on täidetud oliivide, kapparite, päikesekuivatatud tomatite ning pähklitega.

 

Kui kuumtöödeldud oliiviõli võib tarvitada ka praadimiseks, siis toitaineterikast külmpressitud oliiviõli kuumutada ei tohi. Miks see nii on, loe SIIT

Sarnased artiklid