Miks on sõrmeküüntel pikisuunas vaod?

Kodutohter
Küüsi kahjustavad korduvad mehaanilised traumad: spordivigastused, küünte närimine, valesti tehtud maniküür, aga ka mitmesugused nahahaigused. | Shutterstock

Küüned on naha derivaadid, mille peamine ülesanne on kaitsta sõrme- ja varbaotsi. Tänu küüntele saame teha ka mõningaid täpseid liigutusi, näiteks haarata pisikesi esemeid. Kuigi tavapäraselt on sõrmeküüned sileda pinnaga ja õrnalt roosakad, võib inimestel esineda väikeseid normi piiridesse jäävaid iseärasusi, mis on sageli seotud pärilikkusega. Lähemalt räägib teemast perearst Kati Paal.  

Elu jooksul võivad küüned muutuda erinevate haiguste ja ärritajate toimel, aga ka vanuse tõttu.

Küüntele tekkinud pikisuunas vaod on kõige sagedamini tingitud küünte düstroofiast. See tekib seoses vanusega; samuti soodustab küünte muutust korduv kokkupuude erinevate ärritajatega nagu vesi, kosmeetikatooted, kemikaalid ja kunstküüned.
Düstroofilised küüned on pikisuunaliste vagude või isegi lõhedega, paksenenud, kihistunud ja ebaühtlased. Peale eelmainitu kahjustavad küüsi ka korduvad mehaanilised traumad: spordivigastused, küünte närimine, valesti tehtud maniküür, aga ka mitmesugused nahahaigused (ekseem, psoriaas, lame lihhen, seennakkus), mineraalainete puudus ja süsteemsed haigused (näiteks kopsu-, neeru-, südame- ja maksahaigused).

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid