Millega tuleb arvestada, kui kallimaga kokku kolid?

Kristel Trell
kodus.ee
Et kooselu laabuks, tuleb mõlema vajadused, ootused ja soovid läbi arutada. | Shutterstock

Statistikaameti andmetel on Eestis praegu kestvate abielude puhul  88% abielupaaridest koos elanud vähemalt viis aastat. Üha enam ameeriklasi otsustab samuti enne abiellumist kallimaga kokku kolida, vahendab New York Times.

Denveri ülikooli teaduri Galena Rhoadesi hinnangul toob koosellu astumine paarile hulga uusi väljakutseid. "Lisaks tavalistele asjadele, millega kohtamas käies ikka kokku puututakse nagu koosveedetud aeg, armukadedus, suhtlemine sõprade ja eksidega, tulevad kokkukolimise puhul mängu ka nö. abieluprobleemid:  kodutööde jagamine, rahaaasjad ja tulevikuplaanid," räägib ta.

Reeglina tuleb mõlemal poolel oma elus muudatusi teha.  "Paarisuhte loomisel ei jätkata koos vaid naise või mehe harjumuste ja elustiiliga, vaid luuakse uus väärtuste süsteem, mis peab sobima mõlemale partnerile. Seega on kaaslase puhul kõige tähtsam tema valmidus sinu jaoks olulisi asju arvesse võtta, samuti nagu sinu valmidus teha tema heaks sedasama," selgitab kodus.ee-le nõustamiskeskuse Tark Süda suhtenõustaja Imbi Viirok.

Probleemid tekivad suhtenõustaja sõnul siis, kui partneri erinevale käitumisele antakse omapoolne tõlgendus. "Näiteks: “kui kaaslane ei taha kohe peale tüli minuga asju selgeks rääkida, siis ta järelikult ei hooli minust.” või :“kui partner ei taha reede õhtul koos minu sõpradega välja tulla, siis ta ei naudi minuga koos olemist,” selgitab Viirok. "Heas lähisuhtes ei kujuta erinevused endast ohtu, neist saab vabalt rääkida ja kokku leppida, kuidas teha nii, et mõlema partneri vajadused on kaetud. Näiteks võib kokku leppida, kui sageli käiakse koos väljas, kui sageli kutsutakse külalisi, kui palju vajatakse omaette olemise aega, kui palju jagatakse õhtul oma päevamuljeid, kui palju aega on peale tüli vaja mõtete kogumiseks jne. Selliste kokkulepete puhul mõlemad partnerid teavad, mida oodata ning ei pea korduvalt sama asja pärast pettuma," annab ekspert head nõu.

"Hea lähedus paarisuhtes on võimalik vaid siis, kui kummalegi jääb aega ja ruumi ka oma mina jaoks," selgitab Viirok. "Erinevatel inimestel võib privaatse aja ja ruumi vajadus olla väga erinev, seepärast tasub suhtes need piirid omavahel kokku leppida. Oluline on see, milline tähendus privatsusele antakse, see ei tohiks kõlada salatsemisena, mis suhet ohustab, vaid iseenda patareide laadimisena, mis suhte kvaliteeti panustab. Kui partneril on raske sulle piisavalt privaatsust pakkuda, siis tasub koos arutada, mida tal on vaja, et tal oleks lihtsam sulle ruumi anda."

Sarnased artiklid