Väldi pabertapeeti
Kõige levinum tapeedi materjal kodudes on pabertapeet - tegu on kõige soodsama valikuga. Neid on olemas kahte liiki - ühekihilised ja kahekihilised. Kahekihilised on võrreldes ühekihiliste tapeetidega veidi paksemad, mistõttu on nad ka mõnevõrra vastupidavamad. Pabertapeete on olemas nii sileda kui ka reljeefse pinnaga.
Neid on üsna kerge paigaldada ja liimida, millega saab igaüks hakkama. Kuna osad tapeedi materjalid võivad teatud tingimustes hakata eritama kahjulikke osasi õhku, on pabertapeedid selles osas vägagi ökoloogilised. Ei kahjusta tervist ning lasevad ka seintel hingata oma hea hingavuse tõttu.
Küll aga ei tasu neid märja lapiga puhastada - nimelt pabertapeedid kardavad niiskust. Samuti neelavad nad kergesti lõhnu, seega nii võib mõni lõhn säilida Sinu toas palju kauem kui Sa seda tahaksid. Paber paraku ei kesta ka kaua, mistõttu võib see hakata ajaga kuluma (eriti pleekuvad nad päikese käes) ja liimist lahti tulema, mistõttu on nende keskmine kasutusaeg kuni 5 aastat. Kui otsid tapeeti, mis oleks kauakestev, tasuks pigem mõelda järgnevate materjalide peale.
Vinüültapeedid
Vinüüliga kaetud tapeedid koosnevad peamiselt fliisist ja paberist. Need võivad olla nii sileda, reljeefse pinnaga või ka silkograafia stiilis. Tegu on väga ilusa tapeedi materjaliga, mis annavad ruumile koheselt luksuslikuma välimuse.
Neid on võimalik pesta ning need kuluvad ja pleekuvad harva. Oma niiskustaluvuse tõttu sobivad nad hästi ka näiteks kööki, esikusse ja teistesse veidi niiskematesse ruumidesse. Olemas on isegi vinüültapeete, mis ongi mõeldud vaid värviga katmiseks. Küll aga lasevad nad üsna kehvasti õhku läbi, mistõttu ei sobi nad magamistuppa või lastetuppa.
Fliistapeedid
Fliistapeedid on valmistatud samuti paberist, kuid nendele on juurde lisatud erinevaid kiude. Peamisteks komponentideks on siiski fliis ja homogeenne materjal. Oma tiheduse tõttu aitavad nad suurepäraselt peita seina defekte ja ebatasasusi. Neid on kerge liimida nii puidust, kipsist, plastikust, krohvitud ja paljudele teistele pindadele. Nad on kulumiskindlad, ökoloogilised ja hingavad. Küll aga võib niiskemas ruumis tapeet hakata tekitama õhku kahjulikke osi, mis võivad hakata inimese tervist kahjustama.
Klaaskiust tapeedid
Klaaskiust tapeedid ongi valmistatud klaaskiududest, mida on leotatud spetsiaalses lahuses. Need ökoloogilised, vastupidavad seentele ja hallitusele, vastupidavad, ei lähe põlema, on tolmu- ja veekindlad ning peavad vastu äärmiselt kaua - lausa kuni 30 aastat! Küll aga võib nende disaini valik on piiratud.
Tekstiiltapeedid
Tekstiiltapeet on olnud kasutusel juba sajandeid. Selle komponentideks on paber või fliis ning selle peale on omakorda kootud kangas või kangakiud. Selleks võib olla omakorda näites vill, puuvill, lina või muud kunstkiud, mis tekitavad tuppa sooja ja luksusliku interjööri. Küll aga ei kannata tapeet niiskust, toa niiskuse taseme kõikumist ega märga pesu. Samas on ta üsna kulumiskindel ega pleegi, mis teeb tema kestvuse piisavalt pikaajaliseks, kui seda hoida õigetes tingimustes.
Vedeltapeedid
Vedeltapeet on puuvillast, tselluloosist, siidist kiududest ja mineraalidest mass, mis sobib ideaalselt seinale ja annab ka kogu ruumile luksuslikuma mulje. See on pehme, kergesti paigaldatav, peidab ebatasase seina defektid ning on kergesti eemaldatav, mistõttu kestab see nii kaua, kuni soovid selle ise eemaldada. Lisaks on vedeltapeedid ökoloogilised, lõhnatud ja allergiavabad. Samuti reguleerivad õhuniiskust ning tagavad soojusisolatsiooni ja helikindluse. Küll aga on neid keeruline hooldada.
Vastupidavaid ja kauakestvaid tapeedi materjale on mitmeid, kuid igal ühel on veel oma head ja halvad küljed. Seetõttu tasuks enne tapeedi valimist kaaluda, mis ruumidesse tapeet paigaldatakse, kuidas käib tapeedi hooldamine ja paigaldamine, kas materjal on ökoloogiline ja ohutu ning mis on selle teised näitajad. Kui soovid tapeetidega lähemalt tutvuda, oleks mõistlik seda teha siin.