Nipid, kuidas poti-jõulupuu kevadeni elus hoida?

kodus.ee
TM Kodu & Ehitus
Poti-kuusk jõuludeks on väga loodussõbralik valik. Kevadel võib taime aeda maha istutada. | Shutterstock

Pühadeks võib koju tuua ja kaunistada potis kasvavaid okaspuid. Potipuu on väga mõistlik valik, kui hiljem on soov puu aeda istutada. Enne kevadet ei saa seda aga teha – seega tuleb puukest kevadeni elus hoida.

Et puu kevadeni vastu peaks, tuleb teda õigesti hooldada ja tagada talle võimalikult head tingimused. Väga palju sõltub puu hoolduse puhul valitud liigist. Kaubandus pakub väga tihti okaspuid, kes meil ei talvitu. Kui olete ostnud näiteks kauni küpressi, peate teda hooldama nagu toataime ja arvestama, et tema meil kindlasti aias ei talvitu. Juhul, kui olete valinud ebaküpressi, nulu, kadaka või – veel parem – kuuse, on hea hoolduse korral võimalik puu kevadel aeda istutada.

Mida teha pärast pühi?

1. Võimalusel koli puu jahedasse ruumi.
Ideaalne on puukest hoida kevadeni jahedas, valges ruumis. Aga ära koli toasoojaga harjunud puud jahedasse kiirelt. Kolimine peab toimuma järk-järgult, seda eriti siis, kui õues või hoiuruumis valitsevad tugevad miinuskraadid. Sobilik on garaaž, sahver, talveaed, veranda. Mida soojem on ruum, seda raskem on puud kevadeni elus hoida.

2. Hoia muld alati niiskena ja kui viid puu kohta, kus muld külmub, kasta puud korralikult enne külma kätte viimist.

3. Õue kolides veendu, et koht oleks varjuline. Vajadusel varjuta. Toapimedaga harjunud puuke saab kiirelt päikese jõudu tunda.

4. Õues võid puu asetada ka pikali, nii talvituvad nad üldiselt paremini.

5. Juhul, kui ei saa puud jahedasse kolida, jätka regulaarset kastmist ja väldi mullapalli läbikuivamist. Võimalda talle võimalikult valge kasvukoht ja hoia puu eemal kütteallikatest.

Kui oled ostnud korraliku juurekavaga potitaime, on selle kevadeni säilitamine oluliselt lihtsam. Kaubandus pakub tihti aga ka potipuid, kes on enne pühi julmalt krundist välja "raiutud" ja potti surutud. Selliste õnnetute säilitamine on paraku üsna suur töö, samas mitte võimatu.
 

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid