Kõige paremini edenevad omakorjatud seemnetest nn puhaste liikide esindajad. Seemned arenevad okaspuudel käbides, lehtpuudel viljades, rohttaimedel kaunades, kupardes, kõtrades. Näiteks püsikute ja suvikute seemned on valmis, kui nende kuprad või kestad lõhenevad ja seemned tumenevad ehk siis, kui lill laseb kroonlehed maha ja õis omandab küpse ilme.
Paljundamiseks-vahetamiseks tasub seemneid korjata ainult tervetelt taimedelt. Samuti peab arvestama, et seemikud võivad üllatada emataimest erineva kasvu ja (õie)värviga ning paraku ei olegi paljude taimede kõik seemned elujõulised.
Kõige sobivam on neid korjata päikesepaistelise ilmaga, sest siis ei ole seemned märjad. Kui saak on karpi, kotti või vaagnale tahenema pandud, soovitan anumasse jätta taime nimesildi kuupäeva ja korjekohaga.
Pärast mõnepäevast kuivatamist tuleb seemned prahist ja viljalihast puhastada. Siis aseta need õhukese kihina paberiga vooderdatud karpi ja vii õhurikkasse ruumi tahenema. Aeg-ajalt sega.
Kui seemned on kuivad, on kõige otstarbekam pakkida need väikestesse paberkottidesse, mille on kirjutatud taime eesti- ja ladinakeelne nimi, korjamiskoht ja -kuupäev. Siis pane ümbrik või kotike hoiukarbiga külmkappi, kus on parimad tingimused seemnete säilimiseks.