Vett säästvad lahendused
"Inimesed mõtlevad üha enam keskkonnale ning ka tootjad püüdlevad selle poole, et sanitaartehnika aitaks nii energia- kui veekulusid oluliselt vähendada. Seepärast on vannitubadesse jõudnud tehniliste lahendustega tooted, mis on varustatud energia- ja veesäästufunktsioonidega. Näiteks varasemalt vaid avalikes tualettruumides kasutusel olnud kontaktivabad segistid on leidnud tee ka kodudesse," räägib Villeroy & Boch Gustavsberg Eesti müügi- ja turundusjuhi Aivi Paju.
Sedavõrd lihtsaski vidinas nagu segistiotsik on võimalik veesäästunippe juurde mõelda: Hansgrohe lõi nimelt aeraatori Softjet Ecosmart. Lihtsasti segisti otsa keeratav veesäästuvidin suudab kokku hoida kuni 60% vett, kuna aeraator-otsikus segab AirPower tehnoloogia liitrile veele kolm liitrit õhku, mis tagab koheva ja pritsmevaba veejoa, kuid säästab sealjuures vett.
Ka tualeti veekasutusel on ökonoomsus aktuaalne – on ju see suurim veekulutaja. Sestap on mõistlik eelistada kahesüsteemset potti, et mitte iga nupuvajutusega tervet ämbritäit vett raisata.
"Enamus tualettpoti veepaake on kahesüsteemsed, standardse kuue- ja kolmeliitrise loputusvee kogustega, mis võimaldab kasutada loputusel ka vähe vett. Saadaval on ka nelja- ja kaheliitrise loputusvee kogustega WC-potid, mida on vajadusel lihtne suurematele kogustele ümber seadistada," räägib Geberiti müügiesindaja ja tehniline nõustaja Pekka Porkanen. "Valdavalt katab vähese veega loputamine tualeti puhtuse ja hügieenilisuse."
Muide, kellel siiski liiga suure veekuluga tualetipott, võib loputuskasti panna veega täidetud plastpudeli – selle koguse võrra peatab ujuk veevoolu varem.
Aja kokkuhoid hooldamises
"Põrandale toetuva WC-potiga tualettruumi on keerukam koristada, sest see lahendus võimaldab mustusel varjatult kogunema hakata," tõdeb Geberiti tehniline nõustaja. "Seinale kinnitatava poti puhul on aga põrandat selle all ja ümbruses lihtne puhastada, samuti ei saa mustus kogunema hakata. Ja kui loputuspaak asetseb seina sees, muutub koristusaeg vannitoas mõnusalt lühikeseks."
Porkaneni sõnul aitavad nii vannitoas kui tualettruumis koristusaega lühendada ka põrandamaterjali valikud. "Mida tasasem ja siledam on põrandapind, seda lihtsam hooldada. Juhin ka tähelepanu tualetipoti pinnakattele: kõrgekvaliteediline glasuur tagab potile pika eluea, sõltumata kangest kodukeemiast. Turuliidrid pööravad sellele suurt tähelepanu, tualetipottide pinnastruktuure testitakse ja täiustatakse pidevalt spetsiaalsetes laborites."
Et vannitoa koristamist hõlbustada, pakuvad mitmed tootjad spetsiaalse pinnatöötlusega (CeramicPlus, HygieneGlaze, Ifö Clean) sanitaarkeraamikat. Spetsiaalselt töödeldud keraamika pind ei lase mustusel koguneda ning puhastamiseks piisab vaid pehmest lapist ja suurpuhastuse korral mõnest tilgast kodusest äädikast. Uudse, puuduva siseservata disainiga (Rimless, Rimfree, DirectFlush) WC-potid on veelgi hügieenilisemad. "Sellistel pottidel ei ole mustusel ega bakteritel kuskile koguneda ning see muudab nende puhastamise võimalikuks ka ilma tugevatoimeliste kemikaalideta," sõnab Aivi Paju.
Kerge on hooldada ka näiteks Villeroy & Bochi tootearendajate leiutatud materjali Quaryl, mis ühendab endas akrüüli ja kvartsi parimaid omadusi. Kergest, kuid vastupidavast Quarylist on võimalik luua sirgete, 12 mm laiuste servade ja 90° nurkadega vanne, mida on tänu siledale pinnale kerge hooldada ja milles vesi püsib kauem soe.
Puhas vannituba
Aga plaadivuugid? Ka neile on lahendus. Näiteks Mapei toode Keranet puhastab pikaaegse mustuse ja loob uue vuugi mulje, hea on seda kasutada ka pärast vuukimist üleliigsest segust vabanemiseks.
Sellega saab puhastada tsemendi- ja lubja jääke keraamilistelt plaatidelt, paigaldussegu ja tsemendipõhise vuugitäite jääke, tavalist ehitusmustust plaatidelt, kraanikaussidelt, vannidelt, oksüdeeritud alumiiniumilt roostevabalt teraselt, kroomitud armatuurilt jne, kergeid roosteplekke, lubja, salpeetri jne. "õitsemist" plaatidelt, betoonilt, krohvilt, tellismüüritiselt jne.
Kuidas hoida puhtust majapidamisruumis, millesse tullakse otse ka õuest – poriste saabastega või koeraga? Lahendus siingi: lihtne, ent uuenduslik ja tarvilik Soomes valmistatav terasplekist toode nimega Kurasyöppö (eesti keeles "Mudastopper") on kanalisatsiooniga ühendatav põrandavann, milles on muda ja liiva kogumiseks korv ja mida katab ümardatud servadega rest. Mudastopperi paigaldus tuleb ette valmistada juba maja ehitamise varajases etapis, sest hiljem enam äravoolutorude asetust ja põradaid muuta ei saa. Juurde on soovitav paigaldada käsidušš.
Turvaline ja mugav
Nutikus ei pea tingimata tähendama seadmete tehnoloogilist tarkust, vaid teenima eeskätt ökonoomsuse, turvalisuse ja mugavuse eesmärke. On ju oluline, et me duši all olles ei libastuks. Vahel oleks hea kuskilt kinni hoida. Sestap arendas Hansgrohe välja multifunktsionaalsed Unica Comfort dušiliftid, mis toimivad ka tuge pakkuvate käepidemetena, taludes kuni 200 kg raskust. Muide, dušilifti leiutaski ligi 70 aastat tagasi firma asutaja Hans Grohe. Uues kollektsioonis on ka hõlpsalt puhastamiseks eemaldatavad riiulid ning libisemisevastase kattega jalatugi.
Kui käed kinni või täiesti mustad, adume, kui oluline on kas puudutusvaba või ülilihtsasti avatav veekraan. Hansgrohe segistisari Talis Select võimaldab tänu Select-nupule seda vajutades veevoolu juhtida kasvõi küünarnuki abil, temperatuuri saab reguleerida nuppu pöörates.
Elegants, selgus ja modernsus
Nüüdisaegne sisekujundus nõuab sageli õhulisust, puhtust, selgeid jooni ja ülearuste detailide vältimist. Näiteks selline olmetoimingute abiline nagu dušinurk ei peaks ju tingimata silma torkama, vaid jääma delikaatselt märkamatuks, lubades ruumile rohkem visuaalset avarust. Seejuures peavad hinged ja muu furnituur olema võimalikult kvaliteetsed ja kestlikud.
Balteco ongi oma uues Concept seerias loonud dušilahendused, mis on tellitavad vastavalt mõõdule. 8 mm karastatud klaasidest – kas kirkad, hallid või siidmatid – uksed ja seinad on õhulised ja profiilideta. Vaatamata profiilide puudumisele on dušinurkadel väga kvaliteetsed tihendilahendused.
Lisaks õhulise visuaali taotlusele dikteerivad sageli vannitubade sisustust ruumi napid mõõdud – siis võivad arvel olla isegi sentimeetrid. Nii tuletamegi parimaks lahenduseks – eriti kui oleme uksest tulles end korduvalt sahtlipideme külge ära ei löönud – väljaulatuvate käepidemeteta ruumisäästliku mööbli, mille kappide uste või sahtlite avamiseks tuleb neile vaid õrnalt vajutada. Lisaks on see ju trendikas ja mööbli minimalistlik disain võimaldab seega erinevate värvide ja sisekujunduselementide julgemat kasutamist.
Tehnika pealetung
Tänu bluetooth-seadmetele vannitoa peeglites, dušiotsikutes ja vannides on igaühel võimalik luua vannitoast kodune spaa, kus nautida lemmik raadiosaateid või -muusikat. Villeroy & Bochi uusimatel vannidel saab nutitelefoni, laua-, tahvel- ja sülearvutiga bluetoothi abil ühilduvaid kõlareid kinnitada ka vanni alla. Helisüsteem paneb vee vibratsioonidest lõõgastavalt võnkuma ning mõjub teraapiliselt.
Uutes vannitubades võib unustada romantilise õhkkonna loomise küünaldega. Koduse vannitoa saab tõeliseks heaoluoaasiks muuta põnevate valguslahendustega. Mitmed peeglimudelid ja vannitoakapid on varustatud hämardusfunktsiooniga leedvalgustitega. Samuti aitab eriliselt õdusat meeleolu luua vanni väliskülje alumises servas olev valgusriba. Kogu vannitoasisustuse valgustugevust saab puldiga reguleerida ja nii luua just hetke meeleolule sobiv õhustik.
Lisaks meelelahutusele on tehnika appi tulnud näiteks WC-pottide funktsionaalsemaks muutmisel. Pesufunktsiooniga WC-pottide prill-lauad avanevad, sulguvad, soojenevad, pesevad ja kuivatavad ning neid funktsioone on võimalik juhtida ka puldiga. Tõelised nutigurmaanid saavad muuta oma elu eriti mugavaks, salvestades puldile kuni kolme potikasutaja eelistused.