Proviisori seitse soovitust köha seljatamiseks

Kodutohter
Esmane nõuanne köha vältimiseks on tugev ja terve immuunsüsteem. | Shutterstock

Ilmaolud ning liikvel olevad viirused panevad väga paljud meist rinda pistma tüütu ja valusa köhaga. Kuidas köha ennetada ja leevendada, annab nõu Euroapteegi proviisor Malle Timberg.

Tihti arvatakse, et köha tekib külmetamise tagajärjel immuunsuse langusest, kuid enamasti on köha tekitajaks vaja ka viirushaigust. Organismi vastupanu languse korral on kergem viirustel ka külge hakata. Seega esmane nõuanne köha vältimiseks on tugev ja terve immuunsüsteem.

Kui köha on endast juba märku andnud, tuleks pöörduda apteeki, seal on olemas erinevad keemilised ja  looduslikud siirupid ning tabletid, mis leevendavad haiguse kulgu ning aitavad kiiremini terveks saada. Õige ravimi leidmiseks on alati mõistlik nõu küsida apteekri käest, kuid toon välja mõned üldised soovitused.

 

Rahusta hingamisteid
 

Viiruslik köha on alguses tavaliselt kuiv, ärritav, kinnine ning vähese rögaga. Ärritusköha võib ka tekkida reaktsioonina mõnele ärritavale lõhnale või mõnele hingmisteedesse sattunud võõrkehale/osakesele. Kuiva köha puhul tekib limaskestade tursumine ning kuivamine, mille leevenduseks on limaskestade niisutamine.

Kuiva köha puhul on soovitav kasutada erinevaid imemistablette, kuna siis tekib juurde sülge ja toimub limaskestade niisutamine ning ärritusvastane toime kestab kauem. Selleks, et röga tekiks ning kopsus vedelamaks muutuks, võib tarvitada erinevaid siirupeid või veeslahustuvaid tablette. Kaasa aitab ka erinevate teede joomine, mee kasutamine ning kuuma piima joomine.

 

Võta rögalahtistavaid ravimeid
 

Viiruslikust köhast kiiremini paranemiseks on vaja saada röga vedelamaks, et oleks seda kergem välja köhida. Selleks tuleks kasutada rögalahtisteid. Keemilised rögalahtistid sisaldavad toimeainetena: ambroksooli, atetüültsüsteiini, bromheksiini, mida on võimalik kasutada nii siirupina, lahusena kui ka veeslahustuvate ja tavaliste neelatavate tablettidena. 

Kindlasti tuleks meeles pidada, mida rohkem vett tarbida, seda kiiremini muutub ka röga vedelamaks. Keemiliste rögalahtistite puhul tasub teada, et neid ei kasutata alla kahe aastastel lastel, kuna nad ei oska või ei ole suutelised veel röga nii suures mahus välja köhida.

Looduslikud rögalahtistid sisaldavad luuderohtu, aedliivateed, nõmmliivateed või teelehte. Ärritava köha korral võib kasutada isalandisamblikku.

 

Joo vett ja teed
 

Köha nagu iga teisegi viirushaiguse korral, tuleb palju juua sooje jooke ning vett. Abi võib olla mitmest taimeteest, näiteks nõmm-liivateest, paiselehest, iisopist, piparmündist, raudrohust. 

Vedelikku tuleks tarbida regulaarselt ning teed ja vett võiks juua väikeste lonksudena leigena. Nagu öeldud, võiks tee, piima ja mahla sisse panna kindlasti mett, mis rahustab hingamisteid. 

 

Kasuta inhalaatorit
 

Viirusteperioodil on erinevate hingamisteede haiguste korral asendamatuks abiliseks inhalaator, mis aitab röga vedeldada, et seda oleks kergem väljutada. Inhalaatorisse auru tegemiseks kasutakse apteegis käsimüügis saadaolevat füsioloogilist lahust. Auru tegemine aitab veeaurul jõuda kaugemale kopsu ning rohkem röga vedelamaks teha, mis on eriti oluline laste köha ravimisel.

Inhalaatori puudumisel võib teha auru ka nn vanaemade viisil ja hingata kuuma vee auru kausi kohal, käteräti all. Samas tuleks jälgida, et väiksemad lapsed ei kõrvetaks ennast kuuma auruga ning kui peaks hakkama halb, tuleks auru tegemine lõpetada. Käteräti all auru tegemiseks võib lisada kuumale veele apteegis müüdavaid õlisid, näiteks eukalüpti õli. 

 

Tee jalavanne ja määri salve
 

Köha ärrituse leevendamiseks ning röga lahtistamiseks võib ka kasutada erinevaid salve, näiteks hanerasvasalv või tärpentiinisalvi, mida määrida rindkerele või ka jalataldadele. 

Köhast vabanemiseks võib teha ka sinepi jalavanne. Sinepi jalavann aitab leevendada ning kiirendada erinevate hingamisteede haiguste kulgu. Nii hanerasva  kui ka sinepi puhul tuleks meeles pidada, et neid võib teha vaid siis kui pole palaviku, kuna nad tekitavad kehas n-ö sauna, et keha higistama hakkaks, kuid sellega võib tõusta ka palavik.

 

Tugevda organismi vitamiinidega
 

Meie kliimas peaksime võtma pidevalt D-vitamiini ning haigusteperioodil suurendama ka C-vitamiini annuseid. Lisaks tervena püsimiseks on meil vaja erinevaid mineraalne ja vitamiini, näiteks magneesium, tsink, seleen jne.

Köha ravile aitab kaasa ka looduslike preparaatide kasutamine, näiteks punase päevakübara, astelpaju ja küüslaugu preparaatide tarbimine.

 

Pikka aega kestva köhaga pöördu arsti poole
 

Üle kolme nädalase köhaga peaks pöörduma arsti poole, kuna viiruslik köha võib olla muutunud krooniliseks. 

Kindlasti tuleb koheselt abi otsida, kui rögas esineb verd, pikalt on esinenud palavik või kaasneb valu rinnus. Seega võiks olla esmane käik köha tekkimisel apteeki ning juba pikalt kestnud vaevuste puhul perearsti juurde.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid