Tutvustatakse uut korteriomandi- ja korteriühistuseadust

kodus.ee
seadus
1. jaanuarist hakkab kehtima uus korteriomandi- ja korteriühistuseadus. | Shutterstock

Eesti Omanike Keskliit korraldab Tallinna korteriomanikele 30. novembril Tallinnas tasuta infopäeva, eesmärgiga tutvustada 1. jaanuarist 2018 kehtima hakkavat uut korteriomandi- ja korteriühistuseadust ning sellest tulenevat kohustust kõigis korterelamutes korteriühistu moodustada.

Tasuta infopäevade sarja „Kõikides kortermajades tekivad korteriühistud“ raames on infopäevi korraldatud üle Eesti  üle Eesti. Tallinnas toimub infopäev neljapäeval, 30. novembril algusega kell 18 Rahvusraamatukogu suures saalis. Esinevad Eesti Omanike Keskliidu juhatuse esimees, notar Priidu Pärna ning juhatuse liige, jurist, kinnisvarahaldur Andry Krass.

Uus seadus puudutab paljusid korteriomanikke ning just neid kortermaju, kus korteriühistut veel pole. Korteriühistud puuduvad pooltes Eesti kortermajades. Kõigis majades korteriühistute loomisega tahab seadusandja parandada elamute haldamist ning kehtestada ühesugused valitsemisreeglid kõikide elamute suhtes. Korteriomandi- ja korteriühistuseadus rakendub kõikides majades, kus on moodustatud korteriomandid. Korteriomand koosneb reaalosast (elu- või mitteeluruum) ja sellega seotud kinnisasja kaasomandiosast. Ühistu tekib ka siis, kui kinnisasjal on ainult kaks korteriomandit või kui kõik korteriomandid kuuluvad ühele isikule.

„Kui korteriühistut ei ole, siis ühistu asutamine 2017. aastal ei ole kohustuslik, ent kui ühistut 1. jaanuariks 2018 asutatud ei ole, siis loob riik selle ise!“ selgitas Eesti Omanike Keskliidu esimees Priidu Pärna. „Teie elamu korteriühistu kantakse automaatselt registrisse ja ühistu nimeks on teie kinnisasja aadress täiendiga KÜ.“ Kui majas on kuni 10 korteriomandit või kuuluvad kõik korteromandid ühele isikule, siis ei pea juhatust valima ja registrit teavitama – korteriomanikud esindavad ühistut sel juhul ühiselt või mõnele omanikule antud volikirja alusel. Soovitav on siiski ka väikestes majades juhatus valida ja registrisse kanda. Mitme kinnisasja majandamiseks enam ühte korteriühistut asutada ei saa. Olemasolevad mitme kinnisasja korteriühistud jagunevad mitmeks ühistuks.

Sarnased artiklid