Ülikülmravi ergutab keha ja meeli

Tuuli Mäemat
Ülikülmravi on tugeva põletikuvastase toimega ja valu vaigistav. | Shutterstock

Ruum, kus külmakraade sajast rohkem, võib tunduda hirmutav, kuid seal toimuv protseduur teeb nii keha kui ka vaimuga imesid. 

Ülikülmravist räägib lähemalt dr. Anneli Ojasalu.

Viibimine ülikülmas ruumis suudab leevendada nii haigustest tingitud vaevuseid kui ka stressi. Liigesevalude korral on inimesed tundnud leevenemist suisa poolteise aasta vältel pärast protseduuri, sest külm aitab pidurdada haiguse võimendumist. Nii paraneb meeleolu ja enesetunne on reipam.

 

Kõrvetav ja näpistav tunne
 

Ülikülmravimeetod võeti kasutusele 1970. aastate lõpul Jaapanis, Eestis alustati sellega 1988. aastal.

"Tegu on ravimeetodiga, kus inimesed viibivad 100–120-kraadises külmkambris supelrõivastuses, kuid nende käed, jalad, nina ja kõrvad on kaetud," selgitab dr Ojasalu. "Kogu protseduuri juhendab ja inimese seisundit jälgib selleks eriväljaõppe saanud spetsialist."

Külmraviseanss kestab kokku poolteist kuni neli minutit. Pärast külmkambrist väljumist tuleb võimelda.

Kambris olev kuiv külm tekitab omapärase, kõrvetava-näpistava tunde ega sarnane tavapärase külmatundega. Pärast seanssi on nahk pringim, liigeste liikuvus vabam, enesetunne reipam ja meeleolu parem.

Kogu keha ülikülmravi sobib enamiku liigesehaiguste, reumaatiliste selgroohaiguste, astma ning traumajärgsete liigese- ja lihasevalude korral. "Ülikülmravi on tugeva põletikuvastase toimega ja valu vaigistav. Samuti kasutatakse seda sportlastel jõu ja kiiruse suurendamiseks ning üldise heaolutunde parandamiseks," selgitab peaarst. Häid tulemusi on saavutatud ka impotentsuse ja depressiooniga inimeste ravis.

Vahetult peale külmravi valu vaibub üheks kuni viieks tunniks, samuti tekib üldine heaolutunne umbes sama pikaks ajaks.

 

Vähemalt kuus seanssi
 

Ülikülmraviprotseduurile tulles peavad kaasas olema kuivad rannariided, villased kindad ja sokid, jalanõud, mis katavad varbaid, ning kõrvade kaitseks peapael või müts.

"Paar tundi enne külmraviseanssi tuleb vältida veeprotseduure: dušši, sauna, vanni ja ujumist. Samuti tuleb ära võtta kontaktläätsed ja ehted," selgitab Anneli Ojasalu.

Hea tulemuse saavutamiseks soovitatakse vähemalt kolme järjestikust külmraviseanssi. Pikemaajalise tulemuse annab aga see, kui teha vähemalt kuus seanssi. Ühe päeva jooksul on lubatud läbida kaks külmraviseanssi, kuid kahe protseduuri vahele peab jääma vähemalt 30 minutit, mille kestel võimeldakse.

"Tulemuslikum on külmraviseanss üks kord päevas mitmel järjestikusel päeval, pikendades kambris viibimise aega," soovitab arst.

Enne protseduurile tulemist saab täita internetis küsitluslehe tervisliku seisundi kohta. Märkida tuleb muu hulgas, kas esineb südame rütmihäireid või ägedaid palavikuga haigusi. "Vanusepiire ülikülmravil käijale pole," lisab dr Ojasalu. Siiski tuleks enne protseduuri kindlasti kõik küsimused spetsialistidega läbi arutada.


Ülikülmravi sobib hästi

immuunsüsteemi tugevdamiseks

valu vastu ja traumade korral

väsimuse ja stressi korral

ainevahetuse kiirendamiseks

nahahaiguste leevendamiseks

potentsi parandamiseks

vereringe parandamiseks

liigesevalu vastu (nt reumaatilised liigesehaigused)

lülisambahaiguste leevenduseks

 

Ülikülmravi vastunäidustused

ägedad peavaluhaigused

südame rütmihäired

külmaallergia

klaustrofoobia

südamestimulaator

rasedus või rinnaga toitmine

 

Enne kui lähed ülikülmraviprotseduurile

Eemalda kõik ehted ja kontaktläätsed.

Võta kaasa kuivad ujumisriided.

Võta lisaks villased sokid, kinnised jalanõud, kindad ja müts.

Ära tee kaks tundi enne seanssi veeprotseduure.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid