Väekas naistepuna

Kodutohter
Shutterstock

Südasuvel on just paras aeg talveks ravimtaimi koguda.

Naistepuna on mitut liiki. Meditsiiniliselt on kõige rohkem kasutusel liht-naistepuna (Hypericum perforatum).

Naistepuna on üks põhjalikumalt uuritud ravimtaimi. Tema sisaldusaineid ja nende mõju on uurinud paljud teadlased.

Naistepuna on lausa ravimina klassifitseeritud ja ka rahvameditsiinis on sellest läbi aegade loodetud abi väga paljudele haigustele.

Naistepuna kasutatakse põhiliselt kui rahustavat ja depressiooni leevendavat droogi. Erinevad uurimused on näidanud, et naistepuna aitab kerge ja keskmiselt raske depressiooni korral.

Lisaks parandab see sapieritust, aitab leevendada spasme ja kiirendab haavade parandamist ja omab põletikuvastast ja seedimist korrastavat toimet.

Samas suurendab naistepuna naha tundlikkust UV-kiirguse suhtes ning seega ei tasu seda kasutada pigmendipuuduse korral, aga ka kõrge vererõhuga, maokatarri või haavandtõve põdemise ajal ega gastriidiga. Täiesti keelatud on naistepuna rasedusvastaste pillide kasutamise, raseduse ja rinnaga toitmise ajal.

Naistepunapreparaatide rahustav mõju avaldub 2-4 nädalaga, kuid üle kahe kuu ei maksa neid pruukida. Samuti ei tohiks seda teha koos teiste ravimitega, enne ostmist tuleks aga pidada nõu arsti või apteekriga.

Ravimina kasutatakse ürti, mida kogutakse õitsemise ajal, enne viljade tekkimist. Lõigatakse ära taime 25-30 cm pikkune, puitumata ladvaosa. Ürdil on palsamilõhn ja mõrkjas maitse. Kuivatatakse kimpudena või laiali laotatult pööningul, kuuris või mujal tuulutatavais ja päikese eest varjatud kohtades või siis kuivatis temperatuuril 50-60 °C. Säilitatakse kotis, klaas- või puunõus 2 aastat.

Sarnased artiklid