Töö olemuse muutus, elukalliduse tõus, koroonaaja kogemused ja mitmed väiksemad tegurid soosivad kaugtöö tegemist. Ka Eestis leidub asutusi ja ettevõtteid, millel kontorit kas üldse pole või kus on kollektiivselt otsustatud, et mõned nädalapäevad tehakse tööd üksnes distantsilt. Lisaks on tuhandeid tööandjaid, kellele pole probleem, kui töötaja ise tahab teha tööd kas kodus või suvilas. Töötegijale on see mugav, paljudele isegi ahvatlev, sest säästab aega, raha ja keskkonda.
Tervisega tegelevatele ekspertidele see tingimata üksnes hea tendentsina ei paista, sest kui tööd tehakse diivanil, köögipukil või päikeselisel terrassil, võib pikas vaates hakata keha märku andma näiteks valuna õlavöötmes ja seljas või väsimusena silmades. Sestap on vajalik, et sageli või pidevalt kodus töötavad inimesed pööraksid tähelepanu oma töötegemise kohale, eriti valgustusele ja ergonoomikale.
VALGUS
Päev läbi ekraani taga istujale on väga oluline, kust ja kuidas langeb töökohale valgus. Esmalt võiks olla töökeskkonnas palju loomulikku valgust, aga päike ei tohi ka otse silma paista. Töökoha külje peal asuv aken on töötegemise seisukohast kõige parem. Kui aken jääb siiski otse ette ja päike paistab silma või asub aken täpselt selja taga ning päike paistab ekraanile, siis tuleb investeerida heasse ruloosse või kardinasse, mis laseb valgust sisse piisavalt, aga ei lase sel silmi pimestada.
Kuna suurel osal aastast loomulikku valgust napib, siis on vajalik ka kohtvalgus. Mõnikord arvatakse ekslikult, et helendava ekraani puhul pole vahet, kas töötatakse pimedas või valges, ja seadistatakse ekraan võimalikult eredaks. Tegelikult väsitab see silmi kõige rohkem, mistõttu võiks ekraanivalgus olla pigem nõrgem ja kohtvalgus peaks seda kompenseerima. Töötegemise valgustiks võib olla laualamp, aga ka põranda- või seinalamp, peaasi, et see oleks suunatud mugavalt töötegemise alale – lihtsalt taustal olevast hajusast üldvalgusest ei piisa.
KONTORITOOL
Ergonoomiline, selga hoidev kontoritool on kodukontori kõige tähtsam mööbliese, millelt ei maksa kokku hoida. Võimaluse korral tasuks toolil poes istuda, sest ka inimese pikkusest, kehakaalust ja muudest teguritest oleneb, kas see on tema kehahoiule hea. Tooli puhul on kõige tähtsam toetav ja mugav seljatugi, soovituslikult võiksid sellel olla ka käetoed. Mida rohkem on tool reguleeritav, seda tõenäolisemalt saab selle enda jaoks ideaalselt sobivaks sättida.
TÖÖPIND
Kui varem oli kontoris elementaarne mööbliese kirjutuslaud koos suure sahtliboksiga, siis nüüd seda töö olemus enam tingimata ei nõua. Kirjutuslaua asemele võib ehitada ka ise tuppa sobiva töötasapinna, milleks leiab materjali igast suurest ehituspoest. Nii saab lauaplaadi sättida täpselt sobilikule kõrgusele, sest väga pikad ja lühikesed inimesed teavad juba, et klassikalise kõrgusega laud ei pruugi neile mugav olla. Kui kodus töötab mitu inimest, saab sellise laua teha ka pikema, näiteks seinast seinani. Laua all võib kasutada reguleeritava kõrgusega harkjalgu, mis võimaldab vastavalt töötegijale lauda kas tõsta või alla lasta. Üha rohkem soositakse püsti seistes töötegemist, ka seda võimaldab reguleeritavate jalgadega lauaplaat.
Kui eraldi töökoha loomine on ruumipuudusel välistatud, siis tuleb leida kodus sobivaim alternatiiv, milleks võib olla näiteks köögilaud või laiem aknalaud, aga pikas plaanis ei ole see siiski hea ja jätkusuutlik lahendus.
VÄRVID
Kui kodukontoriks on eraldatud tuba või vähemalt eraldi nurk mõnest ruumist, võiks mõelda ka sellele, kas olemasolev seinavärv või tapeet ikka soosib töötegemist. Ümbritsevad värvid mõjutavad töötegemise indu, loomingulisust ja produktiivust. Kodukontorisse ei sobi väsitavalt intensiivsed värvid, aga kodukontor ei pea olema ka kliiniliselt valge. Üldiselt mõjuvad innustavalt helged, soojad, pastelsed ja naturaalsed toonid.
VAIP
Mõttetööd soosib pigem jahe õhk ja seetõttu pole mõistlik kodukontoriks olevat ruumi üle kütta. Jahedas ruumis pikalt paigal istudes hakkavad aga jalad külmetama, eriti kui põrandal pole soe laudis ega parkett, vaid on hoopis kivi või laminaat. Töötooli all võiks paikneda paraja suurusega vaip, isegi kui kodus muidu vaipkatteid ei soosita. Vaiba plussiks on ka see, et tooliga ringi sõites ei tõmba põrandale kriime.
PISTIKUPESAD
Töölaua juures on tarvis enamasti mitut pistikupesa: üht arvuti saba jaoks, teist monitorile, kolmandat kohtvalgustile, neljandat näiteks telefoni laadimiseks. Kui sellist lahendust pole juba eos loodud, tuleb appi võtta paljude pesadega pikendusjuhe, mille võiks peita mugavalt lauaplaadi alla või süvistada lauaplaadi sisse, peaasi, et laua alla ei jääks inetut ja segavat juhtmehunnikut.
TÖISED PANIPAIGAD
Kui üldiselt arvatakse, et kõik tööga seotu peaks olema käepärast ja toolilt tõusmata haaratav, siis tervise huvides võiks pigem aeg-ajalt toolilt püsti tõusta. Seega ei pea olema laua all suurt sahtliboksi ega laua kohal avatud riiuleid. Tööks vajalikud esemed võivad asuda ka ruumi teises otsas, peaasi, et need oleksid kodusest olmest eraldatud ja laste jaoks ebamugavas ja kättesaamatus kohas.
TAIMED
Rohelus soosib mõttetegevust ja puhastab õhku, seega on elusad taimed kodukontoris teretulnud. Kui aknast ei avane mõnusat vaadet, kuhu pilk puhkama lasta, siis täidavad taimed ka seda rolli. Taimed tuleks valida ruumi valgusest, temperatuurist ja õhuniiskusest lähtuvalt, sest kiratsevad lilled võivad hoopistükkis tööindu kahandada.
Kindlasti on tarvis kodukontori puhul silmas pidada, et liikumisele mõjub see pärssivalt ja seetõttu tuleb eraldi tähelepanu pöörata sellele, et iga päev piisavalt samme tehtaks ja koduuksest välja astutaks. Kui tööandja on seda võimaldanud, tasub mõnel päeval ikka töises kontoriski kohal käia, sest sotsiaalsete suhete rolli ei tasu alahinnata.