Põhjused, miks külmpressitud õli ei tohi kuumutada

Kodutohter
Naistel, kes kasutavad iga päev oma toidus oliiviõli, väheneb risk haigestuda rinnavähki. | Shutterstock

Esmasel külmpressimisel saadakse kõige väärtuslikum oliiviõli, mida tuntakse nn neitsiõlina (pudelil märge Ekstra virgin). See sobib raviks südamehaiguste, samuti veresoonte lupjumise ja kõrge kolesteroolitaseme korral.

 

Lisaks küllastamata rasvhapetele sisaldab neitsiõli palju E-vitamiini, mis on vajalik immuunsüsteemi tugevdamiseks, seedimise parandamiseks, naha noorendamiseks ja organismi puhastamiseks. Oliiviõliga määrimine leevendab psoriaasi, ekseemi ja kuiva naha vaevusi. Naistel, kes kasutavad iga päev oma toidus oliiviõli, väheneb risk haigestuda rinnavähki.
Raviks tasub võtta 1 sl neitsiõli päevas enne sööki, nahka võib määrida mitu korda päevas. 
Külmpressitud õlile võib lisada maitsenüansse, kui segada sellesse näiteks tüümiani, rosmariini, piparrohtu, basiilikut või küüslauku. Niisugune õli on eriti hõrk ja tervislik tomati-, pasta-, kala- ja kanatoitude maitsestamisel ning see säilitab oma soodsa rasvhappelise koostise ja vitamiinid.
Tuleb meeles pidada, et külmpressitud õli ei tohi kuumutada, sest muidu kaotab see oma tervistava toime. Kui selle õliga näiteks praadida, siis kaovad kõik rasvlahustuvad vitamiinid, väärt toitained muutuvad kantserogeenseteks (põhjustavad vähki) ning õli ise muutub mõrkjaks.
On olemas ka õli, mis saadakse oliivide teistkordsel külmpressimisel (pudelil märge Fine virgin). Ka see sobib raviks ja on maitseomadustelt sarnane eelmisega, kuid tunduvalt vähema toitainesisalduse ja suurema happesusega. Muidugi ei või ka seda õli kuumutada

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid