Sipelgad ei ole tegelikult ju pahad ja on väga kasulikud, sest nad hävitavad kahjureid, nende vastseid, nukke ja mune. Sipelgad segavad mulda, tolmeldavad taimi ja levitavad seemneid. Kuid kui aeda tekib liigselt sipelgaid, hakkab see meie elu tõsiselt segama.
Sipelgatest lahti saamine nõuab aega ja kannatlikkust. Väga levinud on mustad mullamurelased, kes tegutsevad peenardes ja kasvuhoones, teevad pesi mätastesse, kändudesse, väikeste tihedate okaspuude sisse, teeplaatide ja kivide alla, vundamendipragudesse, voodrilaudade ja seinapalkide vahele, tungivad majja ja mesitarudesse. Puumurelased on mullamurelastest suuremad, nemad pesitsevad laudvoodri all, palkseina vahel ja kõdunevates palkides.
Värsketest palkidest sein meelitab kohale hobusipelgad, kes rajavad sinna toitumiskäike ja lagundavad puitu. Punakaspruunid rautsikud elavad mullas, nende pesad on 20–30 cm sügavusel. Aianurka, kuuseheki alla või mujale võivad pesa teha metsakuklased. Nemad on looduskaitse all ja nende pesa tuleb viia metsa. Troopikast pärit vaaraosipelgad on kollakas- või punakaspruunid. Meie jahedas kliimas nad aias ei tegutse, küll on nad aga saanud nuhtluseks soojades siseruumides.
Mahedaid tõrjevõtteid. Sipelgad peletab eemale ebameeldiv lõhn.
* Tee tubakapurust veega tõmmis, kasta sellega pesakohta ja liikumisradasid.
* Lehkava leotise saab ka soolikarohust, kartulivartest ja tomatilehtedest.
* Eriti vängelt lehkab nõgeseleotis. Taimede töötlemiseks tee lahjem lahus (1:10). Nõgesevesi tõrjub ka teisi taimekahjustajaid ning ühtlasi väetab taimi.
* Lisa tõrjelahustele rohelist seepi, et vedelik nakkuks paremini pindadega.
* Peletavalt mõjuvad purustatud seller, petersell ja küüslauk, samuti kaneelipulber ja Cayenne’i pipar.
* Tee kaitstava taime ümber ring keedusoolast, söögisoodast või kohvipurust.
Sipelgapulber, aerosool ja söödatoos Kui sipelgaid on juba nii palju, et looduslike vahenditega neist enam kuidagi jagu ei saa, tuleb appi võtta keemia.
Spetsiaalne sipelgapulber Detia on saadaval eri suurusega pakendites (80 g, 250 g, 1,7 kg). Vabalt võib kasutada ka Detia või Aroxi sipelgate söödatoosi, kuigi neid kasutatakse pigem tubastes tingimustes. Eluruumi lõhnavad tõrjevahendid ei sobi.
Aroxi söödatoos ja sipelgapulber toimivad ka vaaraosipelgate puhul. Vaaraosipelga kolooniate vastu aitab ka Protect. PROTECT® sisaldab putukate kasvuregulaatorit, mis ei tapa neid koheselt, vaid blokeerib emasipelga paljunemisvõimet ning pidurdab vastsete arengut, mistõttu koloonia hukub 10 – 14 nädala jooksul.
Sipelgapulbrist võib teha lahuse ja sellega sipelgarohkeid kohti kasta. Okaspuu keravormi seest uhu sipelgad minema veejoaga, seejärel puista puule sipelgapulbrit või tee sellega ring ümber puu. Pihustamiseks saab kasutada sipelga-aerosooli Biolit Plus, sama hästi mõjub ka universaalne putuka-aerosool Biolit Uni.