Tekitame koju ruutmeetreid juurde

kodus.ee
Mida teha siis, kui vaba ruumi kodus napib? | Shutterstock

Õnnelikuks võivad end pidada need, kelle kodus on planeeringu järgi olemas panipaik või panipaigad. Mida aga teha siis, kui vaba ruumi kodus napib ning esemete paigutamiseks tuleb kohti leida omaenese elamispinna arvelt?

Erinevatel aegadel ehitatud kortereid vaadates selgub pahatihti, et ruumid ei vasta elanike tegelikele vajadustele. Toad on väikesed, kulgemine nende vahel ebaloogiline ja sageli pole kohta, kuhu panna majapidamiseks tarvilikke vahendeid – triikimislauda, pesukuivatusresti, või kas või põrandaharja. Rääkimata siis suuskadest, titekärust või muudest ruuminõudvatest esemetest.

Sellisel puhul on mõistlik eneselt küsida paari olulist asja. Kaaluma peaks, kui suuri muudatusi soovid – kas kavatsed jääda oma praegusesse elukohta pikemalt või piisab vaid paarist kosmeetilisest parandusest? Kas lähitulevikus on plaanis suuremad elumuutused, nagu näiteks lapse sünd? Vähetähtis pole ka asjaolu, kui palju aega ja raha sa oma kodu mugavamaks muutmisesse oled nõus investeerima. Kui need asjad on aga selged, võiks ruume vaadelda lähemalt ja analüüsida, mis häirib kõige enam.

Magamistuba mahutab  

Magamistubades asuvad sageli meie kodu suurimad „laoruumid“. Siit leiab riidekapid, pesukapid, voodi all on tolmuimeja. Sellistel puhkudel võib ruumi paremini organiseerida, laotades üle seina ulatuva sisseehitatud kapi või riiulid. Tavaliste riiulite asemel võid kaaluda ka korvriiuleid, mis on üsna rahakotisõbralik ja tõhus asjade paigutamise viis. Kui kapiuste lahti tegemiseks ruumi napib, pane ette liuguksed või odavama variandina paneelkardinad.

 Jäta meelde reegel – mida lihtsam, seda parem – ära pinguta üle. Värvi ja mustreid toogu tuppa pigem voodiriided ja kardinad. Lihtsus ja integreeritus ei tähenda tingimata minimalistide usku astumist, vaid on väikese ruumi organiseerimisel üks olulisemaid aspekte.

Kas köök on kitsuke?

Kodu südameks olev köök on vanemates majades sageli mahutatud vaid mõnele kitsale ruutmeetrile. Tänapäeval on aga söögitegemine paljudele muutunud mõnusaks seltskondlikuks hobiks ja peregi armastab koguneda just köögi lähedusse. Kui nii, siis vaata, kas poleks mõistlikum otsustada avatud köögi kasuks, kus tööpind täidab ühtlasi ka söögilaua ülesandeid. Lisaks paarile juurde võidetud ruutmeetrile saab sellega luua loogilise ühenduse elutoa ja köögi vahele ning roogi valmistades hoida sidet toas olijatega.

Kui köök peab mahutama veel ka mitme nädala toiduvarusid, perekonna serviise ja kõikvõimalikke väikeseid kodumasinaid, siis vaata üle oma köögimööbli jaotus. Kapid mahutavad alati vähem kui sahtlid, lisaks on endest asju hulga keerulisem kätte saada.

Üle koormatud vannituba

Hommikusel „tipptunnil“ tajume vannitoa olulisust iga keharakuga. Kui pereliikmeid on palju ja igahommikune ukse taga ootamine, millal seesolija oma hommikutoimetused lõpetab, ajab närvi mustaks, on aeg teha ümberkorraldusi. Kui ruum võimaldab, võiks kaaluda WC ja vannitoa eraldamist, mis aitab koormust paremini hajutada. Kui kitsast vannitoast enamuse täidab vann, aitab ruumi juurde tuua selle asendamine dušiga. Pole vaja tingimata osta plastmassist dušialust, piisab, kui anda põrandale trapi suunas kalle. Kaitseks vee eest paigalda klaasuks või dušikardin.

Kuhu aga paigutada pesumasin? Selle võib paigutada hoopis köögimööbli sisse. Ära hoia kramplikult oma maksimumsoovidest kinni, vaid vaata võimalusi ning anna mõnes asjas järele. Vahel on tulevase mugavuse nimel mõttekam loobuda korterisse ehitatud saunast ja nautida vannimõnusid, kui et vaevata pead, kuidas kõik see mahutada mõnele ruutmeetrile nii, et sinna ka ise sisse pääseks.

Sarnased artiklid