Poeriiulitel näeme mitmesuguseid veepudeleid erinevatelt tootjatelt, erinevalt ja erinevates riikides valmistatud. Kuigi me pole harjunud seda tegema, peaks alati tutvuma etiketil oleva infoga, kas tegemist on ikka tervisele kasuliku veega. Siin kehtib rusikareegel: mida vähem infot, seda kahtlasem vesi.
Tavaline pudelivesi ongi üldjuhul lihtsalt pudelisse villitud kraanivesi, kuhu on lisatud konservandid, süsihappegaas või maitseained. Maitseveed on üsna libe tee, sest tihti on sinna lisatud suures koguses suhkrut. Eelistama peaks kindlasti põhjaveest (puurkaevuveest) villitud gaseerimata vett ilma lisanditeta. Võimalusel vali alati klaaspudel, sest plastpudel annab seistes (eriti soojas) veele kontrollimata lisaaineid.
Kui väljas pudelivett tarbida on hea mõte, siis kodus mitte. Koduse veega tuleks lihtsalt tuttavaks saada ja vajadusel hankida analüüs vee keemilise koostise kohta. Nutikas oleks naabriga rahad kokku panna, sest sellised analüüsid kipuvad veidi kallid olema. Puurkaevuvesi on Eesti eri kohtades erinev, kuid uuringute kohaselt joogiks kõlbmatut vett meil ei olegi. Vesi peabki sisaldama erinevaid keemilisi aineid. Absoluutselt soolavaba ehk destilleeritud vett ei tohigi näiteks pikalt juua, sest see viib vajalikud soolad organismist välja. Teadlaste seisukoha järgi peab joogivesi kindlasti sisaldama kaltsiumi ja magneesiumi.
Kodumasinad ei pruugi rahul olla
Vee kohta kehtib paradoks: inimese organismile vastuvõetav ja isegi vajalik koostis on majapidamises soovimatu, mõjudes halvasti nii kodumasinatele kui riietele. Siinkohal tulevadki teemaks erinevad vee puhastamise võimalused. Sõltuvalt keemilisest koostisest kasutatakse universaalseid puhastamismeetodeid, mille kasutuselevõtt vähendab oluliselt koduses joogivees varitsevaid riske.
Kõige lihtsam lahendus on filterkann kööki või kontorisse, kus tarbitakse korraga 1-2 liitrit vett. Puhta vee saamiseks peab kindlasti kasutama kvaliteetset veefiltrit. Filtri aga teeb heaks filtritäidis ehk sorbent. Filtrites kasutatakse kolmekümmet patenteeritud leiutist, nende hulgas on ka ioonivahetuskiud Aqualen, mis peab kinni mitte ainult orgaanilisi ühendeid, rauda ja raskemetalle, aga ka teisi kahjulikke lisaaineid, samas pehmendab vett ning hoiab ära katlakivi tekke. Puhastamist vajav vesi liigub läbi ülitiheda sorbendi, mis tänu oma tihedusele puhastab vee põhjalikult.
Filtrid, mida toodetakse Eestis, eemaldavad veest 44 eri liiki saasteaineid, sealhulgas kloori, pliid, petitsiide, naftaosakesi jms. AQUAPHOR® B100-15 ja B100-25 veefiltrid sobivad ka juhtivate Saksamaa, USA ja Suurbritannia tootjate filterkannudele Laica, Dafi , Kenwood, Anna ning Brita™.
Filter mugavalt valamu alla
Kui pere on suurem ja perenaine armastab palju süüa teha, võiks kaaluda eraldi kraaniga joogiveefiltri ostu, mis ühendatakse veevõrguga ja mahutatakse valamu alla. Otsevooluga joogiveefiltrid, nagu näiteks Aquaphor Chrystal H, on väga kõrge puhastusvõimega ja filtreerivad vett kuni 2 liitrit minutis.
Uue põlvkonna filterpuhastit on lihtne paigaldada, kerge hooldada ja odav ülal pidada. Hästi toimib ka pöördosmoossüsteem (näiteks Aquaphor MORION), mis sobib kraanivee filtreerimiseks ja pehmendamiseks, mille karedus on üle 4..5 meg/l. Tulemuseks on joogivesi, mis ei jää maitse ega kvaliteedi poolest alla parimale pudeliveele, kuid on sellest mitu korda odavam ja tervislikum.
Lisaks 5-liitrises paagis olevale puhtale veele puhastatakse järgnevad liitrid 10-60 minuti jooksul. Madalad kulud, lihtne hooldus ja kerge kasutamine on temast teinud kvaliteetse vee tarbijate seas suure lemmiku. Sobib kasutamiseks ka madalama veesurve korral, alates 1,9 atm. Morioni üks mudel on ka mineralisatsiooniga, kus peale vee puhastamist toimub vee rikastamine looduslike mineraalidega.
Kogu majale terviklik veepuhastussüsteem
Kellel on aga rohkem võimalusi ja soovib puhast vett kasutada kogu majas, on mõistlik mõelda veepuhastuse komplekssüsteemile (nt. eelfiltrid+ Waterboss 700/900 + Morion). Süsteemi valik on individuaalne ja sõltub sissetuleva vee kvaliteedist. Eelfiltrid puhastavad vett roostest ja liivast, kloorist, orgaanilistest ainetest ja raskemetallidest. Äärmiselt pika elueaga (10 aastat) isepuhastuv rauafilter ning veepehmendi WaterBoss kaitseb olemetehnikat katlakivi eest ja lahendab liigsest rauast tekkivad probleemid. Pöördosmoossüsteem Morion on aga mõeldud joogivee järelpuhastamiseks pea kõikidest saasteainetest.
Vee puhastamise tulemusena joote parema maitsega vett ning säästate vee kuumutamise ja torustiku hoolduse arvelt. Enam ei teki roosteplekke sanitaartehnikale ega katlakivi olmetehnikale, pesu on valget värvi ja vesi on meeldiva lõhna ja tervisliku konsistentsiga. Koduste veepuhastusseadmete tippklassi kuuluv veepuhastussüsteem on kompaktne, töökindel ja säästlik, seda on lihtne paigaldada ja odav hooldada.
Puhta vee teema on Eestis alles lapsekingades, kuid teadlikkus vaikselt kasvab. Kes soovib talitada targalt ja langetada kohe õigeid otsuseid, peaks uue maja planeeringut paika pannes või remondi käigus köögimööblit tellides arvestama väikse kohakesega ka veepuhastusfiltrile.