Tervislik kodu: 33 eeskujulikku nippi

Margit Kool
Tervisliku kodu peamiseks märksõnaks on hea ja sobiv sisekliima, mis sõltub ruumide õigest asukohast, ventilatsioonist ja soojapidavusest. | Antonio Guillem / Shutterstock

Kodu on koht, kus puhkame ja laadime oma akusid. Kui väljaspool ei sõltu sugugi kõik meie tahtest ja soovidest, siis nende seinte vahel saame kujundada just endale sobiva  harmoonilise ja tervisliku keskkonna.

Tervisliku kodu peamiseks märksõnaks on hea ja sobiv sisekliima, mis sõltub ruumide (hoone) õigest asukohast, ventilatsioonist ja soojapidavusest. Oluline on ka sisustus, kodus kasutatavad kangad, vaibad, mööbel ja värvid. Materjalid võiksid olla võimalikult naturaalsed, sest needki mõjutavad meie tervist. Eriti tähtis on looduslike materjalide kasutamine siis, kui peres on allergikuid ja hingamishäiretega inimesi.

 

Üldised põhitõed

1. Eelista looduslikke materjale kunstlikele (puitpõrandat laminaadile, naturaalseid materjale plastmassile jne).

2. Tuultpidavas majas on eriti oluline ruumide ventileerimine! See tagab pideva värske õhu, mis sisaldab ka võimalikult vähe tolmu jm lenduvaid osakesi. Samas võib välisõhkki olla saastunud ja tolmune – siis on abiks spetsiaalsed ventilatsiooniseadmed. Lase tubadesse sisse nii palju õhku ja päevavalgust kui võimalik!

3. Ventilatsioon peab olema eriti hästi ja terviklikult läbi mõeldud allergiku kodus.

4. Toataimed ei tohiks puududa ühestki elu- ega tööruumist: nad aitavad koduõhku puhastada ja tervendada ning ühtlasi toovad meie ümbrusse silmailu ja tükikese elavat loodust. 

5. Ruumidesse ei maksa ülemäära asju kuhjata.

6. Vana mööbli jm asjade korduvkasutus on ka osake ökoloogilisest mõtteviisist.

7. Täispuit, puuvill, punutised ning loodustoonid on vahendid, millega tuua enda ümbrusse rohkem naturaalsust ja looduslikku ehedust.

8. Linnas elades unustame tihti aastaajad. Looduse ringkäiku aitavad meenutada jalutuskäigult kaasa haaratud oksad, lehed, kivid, käbid jm, mida on tore kodus nähtavale seada.

9. Igapäevaelus kasutame rohkelt tehnikaseadmeid, mis teevad küll elu kergemaks, aga ühtlasi mõjutavad meid elektromagnetlainetega. Ruume kujundades mõtle, kuidas saaks seda mõju neutraliseerida (kasutades näiteks spetsiaalseid värve, rohkelt toataimi, aga ka soolalampe jms).

10. Võimalusel vali koju puitmööbel – see on naturaalne ja tervislik ning ühtlasi vastupidav ja aegumatu.

 

Põrandakatted

11. Looduskiust põrandakatted, vaibad ja matid ei tekita staatilist elektrit ning nende valmistamisel ei ole kasutatud kahjulikke kemikaale. Lisaks summutavad need hästi müra, on head soojusregulaatorid ning võivad aidata reguleerida ka toa niiskustaset. Mõnel neist (nt kookoskate) on tänu rasvasisaldusele ka antibakteriaalne toime.

12. Puit-, puitparkett- ja korkpõrand on tervisliku kodu jaoks head valikud – kergesti hooldatavad ning tolmuvabamad kui vaipkatted. Puitpõranda töötlemiseks on hea näiteks lahustivaba õli, milles tervisele kahjulikud ained on asendatud veega.

13. Loodusliku puidu ja pressitud saepuruplaatide vahel valides on targem eelistada esimest.

14. Kõige tervislikum on puuvillaste või villaste vaipadega kaetud puitpõrand.

15. Linoleum on samuti suurepärane põrandakate – täiesti looduslik ja väga vastupidav. Ühtlasi tervislik ja hügieeniline, sisaldades nt rahvameditsiinis tuntud linaseemneõli.

16. Vaipkatte alusmaterjal võiks olla džuut või vilt, mis on tervislikum kui sünteetiline kumm.

17. Vaipu puhasta tolmuimejaga iga paari päeva tagant, samuti võiks neid võimalikult sageli väljas kloppida.

 

Kangad
 

18. Eelista ehedaid ja naturaalseid kangaid, näiteks täispuuvillast, linast, villast.

19. Rikkalikud kangad küll summutavad heli, kuid koguvad ka rohkelt tolmu.

 

Värvitoonid ja seinakatted
 

20. Värvid ümbritsevad meid kõikjal ning mõjutavad meie meeli, tundeid, tervist ja kogu keha. Värvidega saame tuua esile stiili, muuta meeleolu ja õhkkonda.

21. Eelista veepõhiseid värve – neid on kerge peale kanda, nad ei lõhna tugevalt ning kuivavad kiiresti.

22. Värvitoonidest eelista suurtel pindadel, eriti taustal, pastelseid ja heledaid – need aitavad luua rahulikku, lõõgastavat meeleolu, samas ka avardavad ruumimuljet.

23. Võimalusel kasuta loodusliku päritoluga värve (kohupiimavärv jms) ja töötlusvahendeid, mis mõjuvad ruumi sisekliimale hästi ning parandavad seda.

24. Kui peres on allergikuid, siis võiks kasutada vastavaid erivärve, mis ei sisalda allergeene (nt firmalt Caparol või Sadolin).

25. Niisketesse ruumidesse mõeldud värvid aitavad vältida allergiat soodustavate seente ja hallituse teket. Näiteks lubivärv ei tekita kiletaolist katet ja laseb seinal hingata.

26. Vannituppa, aga ka kööki sobib hästi naturaalne lubikrohv.

27. Krohvidest on huvitav ka savikrohv – põneva pinnastruktuuriga ja väga dekoratiivne.

28. Tervisliku kodu jaoks võib soovitada ka tuntud klassikalist võtet – puitpaneele seinakattena.

29. Eelista pabertapeeti. Vinüülkattega tapeet ei lase seinapinnal hingata.

 

Valgustus
 

30. Valgustus mõjutab inimese vaimset ja kehalist tervist (näiteks ere tehisvalgus tekitab väsimust). Valgusevaegus kahandab meie energiat.

31. Lisaks heale tehisvalgusele on kindlasti oluline rohke päevavalguse sissepääs – see elustab tuba ning ergutab meid.

32. Kindlasti lisa üldvalgustusele ka madalamal paiknevaid kohtvalgusteid, mis aitavad luua õdusat rahustavat meeleolu.

33. Ära unusta küünlavalgust, mis loob ruumis maheda meeleolu, maandab pingeid ning tervendab meie meeli.

 

Magamistuba

Magamistuba on tavaliselt iga pere püha koht, kus saame olla eemal argiaskeldustest, nautida rahu, vaikust ja head und. Uni on ka oluline tervise alustala. Sügava ja rahuliku une eelduseks on lihtne, loodusmaterjalidega sisustatud magamistuba.

Päevasel ajal võiks magamistuppa lasta rohkelt päevavalgust – see ergutab meeli, annab energiat ning loob mõnusa meeleolu!

Vali võimalikult ergonoomiline ning naturaalsetest materjalidest voodi, sh madrats (nt mererohu täitega).

Kasuta voodis linast või puuvillast voodipesu ning vaheta seda sageli.

Tuuluta tihti!

Magamistoa õhku ja rahu ei tohiks segada teler ega arvuti.

 

Elutuba

Meie elutuba on sageli täis koduelektroonikat, mille elektromagnetväljad takistavad lõõgastumist ning võivad mõjuda väsitavalt. Teler on elektromagnetkiirguse allikas, selle sage vaatamine väsitab nii silmi kui ka kogu organismi tervikuna. 

Kamin on olnud läbi aegade kodu keskpunkt – ta mõjub meile rahustavalt, on tervislikum kui keskküte ning ühtlasi soodustab õhu liikumist ja vahetumist.

 

Köök

Köök on koht, kus saame anda olulise panuse oma tervise heaks – sellega, kuidas ja mida me valmistame ning sööme.

Rahuliku ja tervisliku keskkonna aitavad luua puitpinnad, rahulikud ja neutraalsed toonid.

 

Vannituba

Väga sobiv tervislik mööblimaterjal on puit, mitte laminaat või plast. Niisketes ruumides vajab puit spetsiaalset kaitset, näiteks puiduõli.

Üleni valge vannituba jätab puhta ja värske tunde. Kui see aga tundub liiga steriilne, saab ruumi elavdada värvikate rätikute, puitdetailide, punutud korvide jm vahenditega.

Sarnased artiklid