Test: kuidas saab tööga hakkama väike akukruvikeeraja?

Kyosti Isosaari
Marko Toivonen
tõlkinud ja mugandanud Tormi Soorsk
Tehnikamaailm
Akukruvikeerajad | Pekka Nieminen

Kui omal ajal väikesed akukruvikeerajad turule tulid, olid nad otse öeldes ühed õnnetukesed. Kuigi nüüdsed kruvikeerajad esindavad uut sugupõlve, saadab neid endiselt eelkäijate halb maine. Kuid paremal juhul kõlbab viiekümneeurone siiski täiesti tööriistaks.

 

Võrdluses väikesed 40–50 € akukruvikeerajad

▪▪Black+Decker CS3653LC-QW

▪▪Bosch IXO V

▪▪Einhell RT-SD 3,6/2 Li KIT

▪▪Ryobi CSD4130GN

▪▪Skill 2436 AC

▪▪Võrdluseks: Biltema CD 36B

Viiekümneeuroste segasummasuvila

Kui omal ajal väikesed akukruvikeerajad turule tulid, olid nad otse öeldes ühed õnnetukesed. Kuigi nüüdsed kruvikeerajad esindavad uut sugupõlve, saadab neid endiselt eelkäijate halb maine. Kuid paremal juhul kõlbab viiekümneeurone siiski täiesti tööriistaks. Mitte nii väga ammu oli kodudes üldlevinud tööriistaks võrguvoolul töötav lööktrell. Sellega sai teha erinevaid töid, kuid tegelikult polnud ta hea millekski. Trell oli raske, betoonseina jaoks nõrk, lisaks tegi lühike juhe ta kasutamise kohmakaks. Hiljem asendas lööktrelli akutrell, mida kasutati ka kruvikeerajana. Sellel ei ole üldjuhul löögirakendust. Hea küll, maali seinale riputamiseks saab korraks lööktrelli laenata ka sõbralt.

Eeskätt korrusmaja korteris elavale inimesele võib üldlevinud 12–18voldine akutrell olla mitmeti liigvõimekas. Sageli on selle trelli kohvris veel kaks akut. Kuid ka parimal juhul vananevad akud vähese tarvitamise tõttu enneaegselt. Tahes-tahtmata hakkad mõtlema, kas ei piisaks vähemast. Mööbli kokkupanekul, riiulite püstitamisel või köögikappide väljavahetamisel ajaks pisikruvikeeraja vist asja ära? Lisaks mahuks väiksem tööriist ka palju ahtamasse kohta.

Kahtlema sunnib sooritusvõime. Mõnedki meist mäletavad, kuidas kümmekond aastat tagasi soodsa hinnaga saadud kruvikeerajatel lõppes vool ilma igasuguse ettehoiatuseta. Ja ega seda voolu neil väga palju olnudki. Kõigele lisaks hapnes vana akutehnika käte vahel kõlbmatuks. Pool aastat kapis seisnud akukruvikeeraja ei pruukinud ka pärast laadimist enam ellu ärgata. Ja siis tundsid end petetuna…

Tuntud brändid õige raha eest

Madalapingelisi akukruvikeerajaid on tuntud brändide toodete seas alati saada olnud. Neil on vaid siiani olnud ka hea hind. Sadu eurosid maksev profiriist ei oleks juhuslikult tarvitatavaks koduseks tööriistaks väga mõttekas rahakulutus. Turul eelluuret tehes tulime järeldusele, et sobiva suurusega võrdlusrühma saab siiski kokku panna väikekruvikeerajaist, mille hind on kõige rohkem viiskümmend eurot. Selle raha eest saab tuntud kaubamärgi toote. Ja valikutki on keskmisel tasemel.

Umbes neljavoldise akuga kruvikeerajaid on saada ka juba alla 15eurose hinnaga. Väliselt nad viiekümnestest riistadest väga ei erinegi. Võtsime siis võrdluseks odava Biltema kruvikeeraja. Tahtsime teada, kuidas ta suudab võistelda hinna poolest tublisti kallimatega.

Kõik võrdluses osalenud riistad osteti kaupluses tundmatuks jäänud ostjate poolt. Enne võrdluskatset küsisime siiski maaletoojailt, kas katsealused riistad on testi avaldamise järel veel müügil. Saime üht-teist teada ka lähiaegadel sündivatest muutustest. Einhelli mudelinimi saab lähiajal nimeks TE-SD. Tehniliselt on uus mudel siiski testituga sarnane. Skili poolt öeldi, et lähiajal võib muutusi tulla maaletoojate ja järelmüüjate osas.

Vastasid rahasummale

Akukruvikeerajad osutusid testis peaaegu ootustele vastavaiks. Osa testis osalenud inimestest tunnistasid isegi, et nende esialgne negatiivne eelarvamus hakkas katse edenedes kiiresti muutuma. Tööriistade akude kestvuse osas ei olnud kurtmist. Isegi võimsust oli rohkem kui osati oodata. Halvemal juhul kruvikeeraja jõuline vääne, väike suurus ja jõumomendi piiraja puudumine andsid kokku sellise tulemuse, et kestval kasutamisel hakkas mõjuma randmele.

Isegi sooritusvõimsuselt kõige nõrgemaks tunnistatud Skilil leidus võimsust nii palju, et ühe testija käes läks kruvikeeraja käepide kruvi keeramisel lõhki. Juhtum liigitati siiski rohkem testija kui masina süüks. Äpardusest hoolimata jätkas tööriist töötamist. Pisikruvikeerajad pääsesid oma võimeid näitama ka puurimistöödel. Nii mõnelgi masinal olid komplektis kaasas kruvikeerajale sobivad puurid. Puurimine tõi hästi välja ka selle, et ka väikestel kruvikeerajatel võiks otsikuhoidjal olla lukustus. Muidu võib kinnikiilunud puuri puidust kättesaamine olla tülikas nikerdamine, otsik jääb puuri, mitte kruvikeeraja külge.

Peab märkima, et odav Biltema võrdluskruvikeeraja sai testis päris hästi hakkama. Nõrgaks jäi tema varustatus ja kasutusmugavus. Üldkokkuvõttes võib öelda, et väikesed akukruvikeerajad osutusid olevat paremad kui nende maine. Kui puurimis- ja kruvikeeramistööd on vähe, saavad need riistad tehtavaga hästi hakkama ja võivad kodus olla ainukeseks kruvikeerajaks. Suurema lööktrelli omanikule võib aga odavam pisikruvikeeraja vahel olla heaks abiliseks.

Tulemused ja ohtralt lisateavet leiad  ajakirja Tehnikamaailm juuninumbrist.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid