„Kui naeratab õnn osta maa- või vabakäigukanade mune, võtan kõik, mis pakutakse. See aga tähendab, et vahel on kapis 30 ja rohkemgi muna, mida kohe ära ei jõua tarvitada. Siis on tarvis teada mõnd nippi, kuidas mune kauem säilitada.
- Mune tuleks hoida jahedas, umbes 10 kraadi juures, seega sahvris, keldris või külmkapi kõige soojemas osas.
- Munad ei talu loksutamist, mistõttu külmkapi uks ei ole hea hoiupaik.
- Mune ei tohi pesta! See eemaldab koorelt kaitsekihi, mistõttu rikneb muna kiiremini ja sisse pääsevad ka bakterid.
- Hoia mune kartongpakendis, terav ots allpool ja eemal tugevalt lõhnavatest toiduainetest. Tugev lõhn imbub läbi poorse koore munasse, rikkudes maitse.
- Väga pikaks säilitamiseks õlita kanamunad lõhnalt ja maitselt neutraalse õliga. See sulgeb poorid koores, tekitades sisu ümber justkui vaakumi. Nii säilivad munad ka toatemperatuuril kuni kuu.
- Mune saab säilitada isegi sügavkülmas. Löö need lahti, soovi korral kollased ja valged eraldi. Pakenda suletavasse kilekotti või karpi, kirjuta kindlasti peale, mitu muna on sees, ja külmuta. Kasutamiseks sulata aeglaselt külmkapis. Nii töödeldud mune saab ka vahustada.
- Värsket keedumuna on raske koorida, selleks murenda koor ja pane muna külma vee sisse. Vesi tungib koore ja muna vahele ning koort on lihtsam eemaldada.
- Riknenud muna tunneb ära selle järgi, et see jääb veepinnale ulpima, värske muna vajub põhja. Raputamisel kostab vanaks läinud munast loksumist, värskest munast seda ei kuule.
Plaanid ise kodulinnud aeda võtta? Vaata kanapidamise nõuandeid siit.