Nendele, kellel puudub aeg ja tahtmine köögis ise vaaritamiseks, on toidupoodides olemas laias valikus marineeritud liha, kuid kuskile ei ole kadunud ka komme marinaad ise valmistada. „Kodustest vahenditest nagu sibul, küüslauk, sool ja pipar saab juba väga mõnusa marinaadi. Natuke uudse ja põneva koostisosana annab mõnusalt kreemja maitse pett, mis ühtlasi teeb liha hästi pehmeks,“ ütleb treener.
Pett on piimatoodete seas teenimatult tähelepanuta jäänud, kuigi tervisele soodsa mõju poolest on see üle nii mõnestki teisest toiduainest. Piimatoote kasulikkust on kinnitanud ka Eesti Piimaliit ja Tervise Arengu Instituudi Eesti Toitumisteaduse Selts.
„Pett on väga hea kaaliumiallikas ja klaas petti annab ka kena koguse magneesiumi,“ selgitab Rikberg. Lisaks sisaldab pett ka rohkesti inimorganismile vajalikku letsitiini. „Inimkeha vajab letsitiini näiteks rakumembraanide ehituseks, aju talitluseks, koliini ehk B4-vitamiini varude täiendamiseks, rasvade ainevahetuse reguleerimises ja mujal. Seega on letsitiinipreparaatide asemel juua hoopis klaas petti,“ soovitab Rikberg.
Petimarinaadis kanavardad
kogus on paras 3 inimesele.
Vaja läheb:
500 g eestimaist broilerikintsuliha
1 küüslauguküüs
1 sibul
2 dl petti
1,5 tl soola
musta pipart
Serveerimiseks soovi korral:
Pestot ja punase kapsa salatit
Punase kapsa salat:
300 g punast kapsast
1 sl majoneesi
2 sl petti
0,5 tl teralist Dijoni sinepit
soola
Valmistamine:
Viiluta küüslauk ja sibul õhukeselt ning sega kokku kanaliha, peti, soola ja pipraga. Jäta külmikusse 12-24 tunniks maitsestuma. Lükka kana ja sibularõngad varrastele ning grilli keskmisel kuumusel ca 25-30 minutit vahepeal vardaid pöörates. Serveeri soovi korral näiteks pesto ja punase kapsa salatiga. Salati valmistamiseks haki kapsas võimalikult õhukeselt ja sega soolaga. Lase paar minutit seista, seejärel pigista kummikinnastatud käte abil (sest kapsas määrib muidu käed) kapsasegu nii, et see pehmeneks ja eralduks veidi mahla. Sega kokku majonees, pett ja sinep ning sega kapsaga. Maitsesta soolaga.