Turvalist tülitsemist on võimalik õppida

Kaia Kapsta-Forrester
pere- ja paarisuhteterapeut
PREP-suhtekoolitaja
Sisuturundus
Shutterstock

Kas olete mõnikord kahtlustanud, et olete vales suhtes või suhtes vale inimesega, sest teie paarisuhtes esineb palju erimeelsusi ja lahkarvamusi?

Üks levinumaid uskumusi ja arusaamu ideaalsest suhtest sisaldab lisaks paljule muule sageli ka lootust ja ootust, et meie armastatu mõistaks meid sõnadeta ja me oleme kõiges alati ühte meelt ning sarnase vaatega. Teretulnud on küll kergelt elu vürtsitav teineteise täiendamine, aga tõelistele probleemidele ja pingetele ei peaks õiges suhtes õige inimesega kohta leiduma.
Me siseneme värskesse suhtesse alati lootusega, et sel korral läheb teisiti. Elu teeb aga paraku omi korrektuure ja võib meid panna tundma ennast tõeliste „sari-ebaõnnestujatena“. 


Ebaõnnestunud – milles siis?
 

Kui meie ootused on reaalsusest suuremad, siis reaalsus valmistab meile pettumuse. Reaalsuses meie ümber on palju määramatust, mida me muuta ega kontrollida ei saa.  Seega jääb üle kaks võimalust: kas kibestuda ja mõelda, et elu ongi ebaõiglane meie suhtes, kuna toob meie teele kogu aeg valesid inimesi või hinnata iseendas ja oma ootustes midagi teadlikult ümber, näiteks omandada paarisuhetest ja nende toimimisest realistlikum arusaam.

Kas see tähendab seda, et peaksimegi leppima oma suhte keskpärase kvaliteedi, tülide ja konfliktidega? 

Pere- ja paarisuhteterapeudid seda ei soovita. Pigem on suhteteadlased jõudnud arusaamisele, et on võimalik saavutada oma elus olukord, mil hakkad tundma rõõmu teievahelistest erinevustest paarisuhtes ning tajuma teise osapoole maailmanägemises midagi, mis aitab ka sinul avardada enda maailmataju ja -tõlgenduse piire. Võid kogeda isegi seda, et üks tõsine ja tummine konflikt, kui see on tervelt ja turvaliselt läbitud, võib viia teid teineteisele palju lähemale.

Küll aga ei aita meil liikuda hea suhte ja sügavama läheduse poole teineteisele tahtlikud haiget tegemised, sealhulgas salvavad, alavääristavad, halvustavad ütlemised, hääle tõstmised, asjade viskamised, lõhkumised  või löömised, füüsilistest kokkupõrgetest rääkimata.

See võib kõlada uskumatuna, aga on võimalik tulla toime erimeelsustega paarisuhtes, ehk teisisõnu:  tülitseda ilusasti, turvaliselt, edasiviivalt, teineteist austavalt. Kuidas? Õppige oma vanematelt. Püüdke mudeldada seda, kuidas nemad sellega on hakkama saanud. Nii mõnigi neist on rajanud oma elu kauakestvale elulisele tõele ja tarkusele.

Kui aga häid eeskujusid napib, kust seda suhtetarkust siis omandada?

Võimalusi on mitmeid: suhtehariduslikud raamatud, paarisuhteteraapia, suhtekoolitused. Maailmas enim levinud suhtehariduslike programmide hulka, mis on ka Eestis järjest enam paaride südameid võitmas, kuuluvad PREP-paarisuhte koolitusprogramm ja PREP-programm üksikisikutele, ehk „Minu suhe on minu kätes“.
PREP on uks paarisuhtemaailma. See avab paaride jaoks kogu spektri, mida õnneliku ja toimiva paarisuhte saavutamisel silmas pidada. Paljud täna oma paarisuhtesse jätkuvast panustamisest innustunud paarid on just PREP-suhteprogrammidest saanud värskeid impulsse, uusi teadmisi ning oskuseid, et jätkata seda suurt seiklust, mis kunagi koos oma kaasaga alustatud sai või alustada küll uuesti, aga sel korral hoopis teise koha pealt. Üleöö ja lihtsalt sõrmenipsust ei saa meist keegi targemaks. Paraku on paljud sunnitud siiski tõdema, et ei aita ka partnerivahetusest. Kodutöö tuleb endal ära teha.
Meil kõigil esineb paarisuhtes erimeelsusi ja tülisid, aga vähesed meist oskavad neid oma suhtele kasuks pöörata.  Valik on sinu!

PREP-programmide lisainfo ja registreerumine koolitustele: www.prep.ee/kalender              

Sarnased artiklid