Kuidas mõõduka eelarvega teha kodu uuenduskuur?

kodus.ee
Kuna enamik linnakodusid on pigem väikesed kui ruumikad, siis tasub vältida seinte ülevärvimist tumedate ja intensiivsete toonidega. | Shutterstock

 Paljudele meist on omane anda uue aasta saabudes erinevaid lubadusi – rohkem raamatuid lugeda, 5 kilo kaalust alla võtta või teha ära remont, mis on juba mitu aastat ennast oodata lasknud. Mõnikord pole kapitaalremonti vajagi, vaid piisab kodu värskendamisest. K-rauta sisekujundaja Merike Hirvoja annab nõu, kuidas mõõduka eelarvega kodu uuendada.

VÄRV ja TAPEET

Kõige kiirema ja märgatavama efekti annab seinte ülevärvimine, eriti kui kannad mõnele pinnale sootuks uue tooni. Värvi ei tohi valida pelgalt enda maitsest, vaid ka ruumi iseloomust lähtuvalt. Heledate jahedate toonidega saad ruumi avardada ja väikest tuba visuaalselt kasvatada. Selleks sobib näiteks helesinine või helehall toon. Samas hele soe toon, näiteks kollane, aitab asendada vähest päikesevalgust. Kuna enamik linnakodusid on pigem väikesed kui ruumikad, siis tasub vältida seinte ülevärvimist tumedate ja intensiivsete toonidega, küll võib lemmikvärve tuua sisse detailidena. Vali ergas vaip, padjakatted, kardinad või kasuta ühes seinas efektvärvi. Omanäolise tulemuse saavutad šabloonidega, mis aitavad muuta lakoonilise värvitud seina elavaks ja isikupäraseks.

Kasuta julgelt värvi ja tapeeti kõrvuti – nii saad kõige efektsema tulemuse väikese kuluga. Paljude inimeste jaoks ei asenda värv kunagi mustri, tekstuuri ja materjali hubasust, aga see ei tähenda, et kõigisse seintesse peaks panema kalli tapeedi. Piisab ühest seinast ruumis, mõnikord ka vaid ühest või paarist paanist.

Tapeeti valides arvesta, et väike ja õrn tapeedimuster muudab ruumi optiliselt suuremaks. Seevastu kõik suuremustrilised, aga ka tumedad tapeedid pisendavad tuba. Kui sul on soovi tuba kõrgusse tõsta, vali püsti-triibuline tapeet ning paigalda vahetult lae alla porte. Kui tahad rõhutada heledat mööblit, siis kasuta ühes seinas tumedat tapeeti, aga sama reegel kehtib ka vastupidi.


VALGUS
 

Valgus ja valgustus mõjutavad nii meie meeleolu kui ka värve ja materjale, mida oleme kujunduses kasutanud. Väikeses ruumis võiks rasketest ja lopsakatest aknakatetest sootuks loobuda. Ära piirdu ühe laelambiga, vaid kombineeri erinevaid valgusteid. Loo õdusust põranda- ja lauavalgustiga ning võimalusel kasuta peegleid, et lasta nendel valgusega mängida. Lisaks hubasusele tagab erinevate valgusallikate olemasolu ruumile sobiva meeleolu, sest üks valgusti loob kodusust, teine tagab efektse mulje, kolmas on abiks kudumisel või lugemisel.

Valgustite arv ja olemus sõltuvad nii toa suurusest, ootustest kui maitse-eelistustest, aga üldiselt ei soovitata piirduda ühe valgusallikaga. Küll ei tohi üle pingutada dekoratiivsete lampidega – neid võikski olla ruumis üks või kaks, ülejäänud valgustid peaksid jääma peidetuks või olema tagasihoidlikud. Samuti pole vaja jääda stampidesse kinni valgustitüüpide osas – elutoas ja magamistoas ei pea olema ilmtingimata laevalgustit, samamoodi võib anda põhivalguse kas seina- või põrandalamp, süvistatud valgusti või peidetud valgusriba. Mida rohkem on ruumis erinevat tüüpi valgusteid, seda enam on võimalusi luua vastavalt meeleolule ja vajadusele kas üldvalgust, suunavat valgust või hämarat valgust.

 

TAASKASUTUS


Taaskasutus ja ümberdisainimine on trendikas ning vana mööbli uuesti kasutuselevõtt on moe- mitte häbiasi. Vanu asju võid leida vanatädi pööningult, uuskasutuspoodidest ja internetist, kusjuures asju ei pea kasutama sugugi selleks otstarbeks, nagu need algselt mõeldud olid.

Vaata ka olemasolevat mööblit selle pilguga, kas midagi saaks ümberdisainida. Äkki vajavad köögikapid tõepoolest väljavahetamist, aga võibolla piisab ka nende ülevärvimisest, käepidemete või nuppude asendamisest efektsetega? Kasutatud mööbli poodidest võid leida ka põnevaid aksessuaare, näiteks lampe ja pildiraame. Ära lase ennast piirata inetust pildist ilusa pildiraami sees – põhimõtteliselt võid kasutada suures ilusas raamis kasvõi põnevat värvilist kangast või tapeeti.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid