Putukavõrk hoiab tüütud tiivulised kodust eemal. Milliseid lahendusi võib leida?

kodus.ee
Putukavõrk on suisa hädavajalik maal või suvilas. | Shutterstock

Kutsumata suvekülalised saabuvad lennates. Nad kõnnivad meie toidul, nende pirin segab meie und ja nende hammustused tekitavad sügelevaid kuplasid. Õnneks leidub mitmesuguseid putukavõrke, mille abil saab neid tiivulisi ohjeldada.

Oh seda sooja suve! Lõpuks ometi on saabunud see mõnus vabadus, kui aknad ja uksed on ristseliti lahti nagu lõunamaades. Paraku on toad peagi täis kärbseid ja sääski, kelle ärritav pirin ei lase kellelgi magada. Väikelaste vanemad ja koeraomanikud pelgavad põrandal kõndivaid herilasi.

Kuumal suvel tahaks aknaid päevad-ööd läbi lahti hoida, et tuuletõmme palavust leevendaks ja inimene ei peaks unetu ja higisena linade vahel vähkrema. Et inimeste ja putukate kooselu paremini laabuks, peab tiivuliste eemalhoidmiseks olema võimalik kasutada muid vahendeid kui putukamürgid. Põhimõte on see, et õhk ja inimesed peavad saama vabalt liikuda, putukad mitte.  

Ideest teostuseni on lühike samm: osavate kätega koduomanik mõõdab akna- ja ukseavad üle ning kavandab putukavõrkude raamid. Mõõtmed ja kinnitused peavad millimeetri pealt sobima. Kiiresti paneb ta mõõtu saetud liistudest kerged raamid kokku, kinnitab neile võrgud ja katab klambrid pealt õhukeste katteliistudega. Lõpuks viimistleb ta raamid sobivat tooni puidukaitseainega ja putukavaba elu võib alata.

Vähemalt teoorias. Tegelikkuses jääb putukavõrgu tegemine sageli kavatsuse tasemele. Kui asi ka teostuseni jõuab, pole sugugi kindel, et harrastaja käe all sündinud putukavõrk on ka putukakindel ja kena vaadata. 
Must stsenaarium on aga selline: liistudest ise kokku klopsitud raami külge kinnitatakse jämedate klambritega  kiiskavroheline võrk. kui aga võrguraami mõõtmetega  psut mööda pannakse, siis liiga väike raam kukub esimese proovimisega aknast õue ja selle külgedele tuleb midagi täiteks toppida. Liiga suur raam taotakse haamriga aknaraamide vahele.
Kummalgi juhul pole isetehtud putukavõrgu akna või ukse ette paigaldamine positiivne kogemus, eriti kui jäme võrk ei võimalda aknast välja näha. Taas kord teeb elanik otsuse, et järgmiseks suveks ostetakse korralikud putukavõrgud.

 

Putukavõrgud sisseseade osaks
 

Tuppa tungivate tiivuliste hooaeg ei kesta meil küll aastaringselt, ent on piisavalt pikk selleks, et hankida korteri, maja ja suvila jaoks korralikud putukavõrgud. Välja arvatud ehk juhul, kui elatakse keset suurlinna.
Siit idee majatehastele: kõigile uutele, vähemalt maale püstitatavatele elamutele võiks uste ja akende ette kavandada putukavõrgud. Professionaalse kujundaja loodud lahendused oleksid tõenäoliselt kõige praktilisemad ja sobiksid elamu stiiliga. 
Samuti on putukavõrgud vajalikud elamuga külgneval terrassil, talveaias jm. Kvaliteetsed, korralikult viimistletud putukavõrgud võiksid olla tüüpprojektiga majade valikulise sisseseade nimekirjas.

Ka hilisem paigaldamine peaks olema lihtne. Valmistoodangut müüvad mitmed ettevõtted ja erinevatele ustele-akendele sobivaid raamitud putukavõrke leidub erinevas hinnaklassis. Mõned võrgud on lihtsad ja kerged ning teibiga kinnitatavad, sellised saab näiteks jalgrattamatkale minnes seljakotti pakkida ja ajutiselt puhkemaja uste-akende ette teipida. Kõige kallima hinnaga on eritellimusel valmistatavad raamitud putukavõrgud, millele pakutakse ka paigaldust. 

 

Kaks kärbest ühe võrguga
 

Pistesääsklased, parmud, habesääsklased, kihulased, herilased ja muud kiletiivalised – selline on allergiku must nimekiri. Putukamürgi vastu tundlikud inimesed ei karda putukahammustusi ja pisteid lihtsalt ebamugavuse pärast. Sääsehammustused võivad tekitada suuri, punetavaid ja väljakannatamatult sügelevaid turseid, mis ei kao kehalt enne sügist. Parmuhammustuse kohale ilmub punetav, pulseeriv ja valutav hiidmuhk. Kihulaste hammustustele võib järgneda nõgese kõrvetusele sarnanev lööve. Herilase piste võib putukamürgi allergia puhul põhjustada eluohtliku reaktsiooni – anafülaksia, mis võib lõppeda tursest põhjustatud hingamisraskuste või isegi lämbumisega.

Putukamürgi vastu tundlike inimeste jaoks on putukavõrgud hädavajalikud, kuid ka kõigi teiste suvi on tänu uksi ja aknaid katvatele võrkudele hulga mõnusam. Vajadusel on võimalik kasutada ka voodi kohale riputatavat võrku ning kärbse- ja sääsepüüniseid. Erinevate võrkude valmistamisel on arvestatud ka allergikutega – osad putukavõrgud pakuvad ühtlasi kaitset ka õietolmu eest.
Tänapäeval leidub kanspetsiaalseid õietolmuvõrke, mis kinnitatakse akende ette.

Guugeldades leiab  mitmeid huvitavaid tooteid. Paljud aknakatteid müüvad ettevõtted pakuvad ka putuka- ja õietolmuvõrke, osad koos paigaldusega. Leidub nii tavalisi, statsionaarselt kinnitatavaid raamvõrke kui liigend- ja lükandraamiga putukavõrke, sealhulgas ka isesulguvaid hingedel võrkuksi, samuti ruloo-tüüpi võrke. Putukavõrke pakutakse nii ustele kui akendele, sh katuseakendele.

Mitmel pool on kiidetud PVC-kattega klaaskiudvõrku, mis on väga vastupidav materjal, ei karda UV-kiirgust ega vett. Võrguniit on tugev ja veniv ega rebene, kui kassid-koerad üritavad sellest läbi pääseda. Võrkkangast näeb hästi läbi, parima läbipaistvusega olevat musta tooni klaaskiudvõrk.
Muide, klaaskiudvõrku saab kasutada näiteks elamu tuulekasti tegemisel või tuulutusavade kaitseks, et herilased ei pääseks elamu voodri vahele pesa ehitama.

 

Stiilsed raamis võrgud
 

Kõige paremad on putukavõrgud, mille raami ehitus ja toon sobivad elamu stiiliga. Võimalik, et õnnestub leida ka sellist valmistoodet, kuid enamasti saab sobiva raami vaid tellides.

Sageli soovivad tellijad ruudustikraamiga putukavõrke. Akna ette kinnitatud kuue või enama ruuduga raamvõrk jaotab suure igava klaasipinna väiksemaks ruudustikuks. Raamvõrgu võib paigaldada nii sisse- kui väljapoole. Põhimõtteliselt saab iga tellija sellise raamvõrgu nagu soovib – alates värvitoonist kuni raamijaotuseni. Vana ja dekoratiivse arhitektuuriga hoonele võidakse valmistada nii tiheda ruudustikuga raamvõrk kui tarvis. 
Raami materjaliks võib valida kvaliteetset kohalikku männipuitu, profileeritud plasti või alumiiniumi. Isegi nii igapäevane ja hädavajalik ese nagu putukavõrk võib ilus välja näha.
Alumiiniumist raamvõrgud paigaldatakse selliste kinnitusdetailide abil, mis võimaldavad raame kergesti ette panna ja ära võtta. Puitraamid ühendatakse kruvidega, mille pead on värvitud raamiga sama värvi. Raamvõrk paigaldatakse nii, et see ei sega akende avamist ja sulgemist. Kuigi raamid on vastupidavad, soovitatakse need siiski talveperioodiks varjualusesse viia.

Seoses raamvõrkudega huvitavad inimesi kõige rohkem raamide kinnitamise ja mõõtmisega seotud küsimused. Kassiomanikke huvitab teadagi see, kas putukavõrk peab ka kassiküüntele vastu. Kui kasutatakse kvaliteetset punutud alumiiniumvõrku, on vastus jah – selline võrk on kassikindel.

Mis puutub erikujulistesse akendesse, siis raamvõrke valmistatakse eritellimusena väga erinevate, sealhulgas ka ümmarguse ja ovaalse kujuga avatavate akende jaoks. Samuti toodetakse elamu stiiliga sobivaid raamvõrke ustele, sealhulgas ka pisut dekoratiivsemaid, erineva ruudujaotusega raame. Eritellimusel valmistatava raamvõrgu hind sõltub raami ja võrgu mõõtmetest, materjalidest, värvitoonist jm detailidest.

 

Ruloo-putukavõrk võtab vähe ruumi
 

Ukseava kattev raam- või rullvõrk on praktiline, tihe ja lihtsalt käsitsetav. Sellest ei pääse läbi ei lendavad ega ronivad putukad. Kui putukavõrgu silma suurus on umbes 1 mm, hoiab võrk ka kihulased väljas.

Avatav raamvõrk kinnitatakse ukse kombel hingedele, selle jaoks peab seina- ja põrandapinnal olema ukselehe võrra ruumi. Rullvõrk töötab aga nagu ruloo, selle kõrval olev seina- ja põrandapind on vaba.

Hingedel raamvõrgu eeliseks on lihtne avamine ja sulgemine – ukseavast saab läbi astuda, mõlemad käed vabad. Suviti kantakse köögi ja õue vahet küll toidunõusid, küll grillitavaid toiduaineid – ja siis on hea, kui uksed ja sääsevõrguraamid ei vaja käega avamist. Eritellimusel valmistatakse ka spetsiaalse vedrumehhanismiga varustatud isesulguvaid putukavõrkuksi.
Tõukamiseks mõeldud raamile paigaldatakse keskele ja alla laiemad lisaprofiilid. Keskmisest laiema ukseava ette, näiteks terrassile, on võimalik paigaldada ka kahepoolne liugraamiga võrk.
Sissekeritavat putukavõrku on lihtne ette tõmmata. Seda on turvaline kasutada, kuna võrgu vastu minnes kerib see end automaatselt üles. Mõnedele ruloovõrkudele saab suurema ohutuse ja mugavuse tagamiseks paigaldada aeglusti. Kui peres on kass või koer, on soovitatav kasutada tugevamat putukavõrku.
Materjalist sõltumatult on võrgu värvus üldjuhul tumehall, kuna see on hea läbipaistvusega. Raamvõrgud paigaldatakse tavaliselt kas piida välisküljele või ava sisse. Tavalised värvid on valge, pruun ja tumehall, kuid mõned tootjad pakuvad ka muid toone.
Kui peres esineb õietolmuallergiat, saab putukavõrgule lisada spetsiaalse pestava allergiavõrgu, kuid leidub ka spetsiaalseid allergikute putukavõrke.
Allikas: TMKE

Sarnased artiklid