4 küsimust silmade kohta | Miks tekib kõõrdsilmsus, kae ja glaukoom?

Kodutohter
Arvatakse, et heledasilmsetel on rohkem silmahaigusi. Nii see aga pole. | Shutterstock

Millised müüdid levivad silmahaiguste kohta?

Millest võib tekkida  kõõrdsilmsus? Kas on asju ei tohiks liiga lähedalt vaadata?  

Kõõrdsilmsus ei teki millegi (näiteks lähedal rippuva kõrina) vaatamisest või mittevaatamisest. Enamasti põhjustab kõõrdsilmsust hoopis silmamuna ehitus, näiteks kui lapse silmamuna telg on liiga lühike ja seetõttu peab ta väga pingutama, et selgelt näha (siin aitab korralik plussprillide kandmine). Või siis ei liida lapse aju kokku kummastki silmast tulevaid kujutisi (puudub ruumiline nägemine) ning üks silm vajub sisse- või väljapoole kõõrdi.

Vahel tekib kõõritamine ka sellest, et lapse üks silm näeb mingil põhjusel halvemini kui teine. Igal juhul peab lapsevanem alati, kui märkab oma lapse silmi kõõrdi vajumas, pöörduma silmaarsti poole ja laskma lapse silmad üle kontrollida.

 

Kui kae on ühes silmas, siis ka see tuleb kindlasti ka teise?

Kae puhul on tegemist osaga inimese vananemisprotsessist: nagu tekivad kõigil kõrges eas näkku kortsud, tekib kõigil aastatega ka kae.

Kae tähendab meie silma sees asuva läbipaistva ja elastse läätse vananemist. Kõigepealt kaotab silmalääts oma elastsuse: see tekitab vajaduse kasutada lugemisprille; edasi vananedes kaotab silmalääts ka oma läbipaistvuse – seda nimetataksegi kaeks (vanasti kasutati nimetust “hallkae”).

Kui kaed on juba nii palju, et ka lugemisprilliga enam lugeda ei saa, on õige aeg teha kaeoperatsioon. See käib tänapäeval tilktuimastusega ja inimene saab juba samal päeval jälle koju tagasi – seega kaelõikust hirmsasti pelgama ei pea.


Kas heledasilmsetel inimestel on suurem silmahaiguste oht?

Siin ei ole küll mingit seost. Heleda naha- ja juuksetüübiga inimeste silmad on enamasti samuti heledat tooni, kuid mingit eelsoodumust see silmahaiguste tekkeks ei loo.

Nii põhja- kui ka lõunamaades on silmahaiguste esinemine suures osas sarnane, kuigi heledasilmseid inimesi elab lõunamaades suhteliselt vähe ja vastupidi.


Kas glaukoom tekib eelkõige kõrge vererõhuga inimestel?

Silmarõhk ja vererõhk ei ole kuidagi omavahel seotud. Glaukoom on küll seotud pärilikkusega – kui vanematel on glaukoom, on järeltulijatel samuti suurem risk vanemas eas glaukoomi haigestuda –, kuid alati ei pruugi see nii olla.

Sarnased artiklid