Lihtne leevendus laialt levinud pidamatuse probleemile, mida tasub kõigil teada

Sisuturundus
Tegemist on laialt levinud, kuid sellegipoolest teinekord piinlikkust valmistava probleemiga
Tegemist on laialt levinud, kuid sellegipoolest teinekord piinlikkust valmistava probleemiga | Shutterstock

Uriinipidamatust on kogenud paljud, ka nooremad inimesed. Selle leevendamiseks on aga lihtsaid lahendusi, mida tasub teada juba enne terviseprobleemi tekkimist või selle süvenemist.

Iga terviseprobleem vajab tähelepanu. Seda nii enda kui ka sõprade-lähedaste puhul. Samamoodi on ka uriinipidamatuse ehk inkontinentsusega. Tegemist on laialt levinud igapäevaelu häiriva seisundiga ning tihti võidakse ekslikult arvata, et selle vastu ei saa midagi ette võtta.

See on väga levinud probleem, millega on elu jooksul vähemalt korra kokku puutunud iga kolmas üle 35-aastane naine ja iga neljas üle 40-aastane mees. Seega pole tegemist vaid eakate või voodihaigete probleemiga.

Pidamatusel on laialdaselt mõjutajaid: nii rasedus, menopaus, eesnäärme probleemid, istuv eluviis, pidev raskuste tõstmine kui mitmed teised tegurid. Pidamatuse esimesed märgid on seejuures tilgad, mis võivad kaasneda näiteks pingutamise või köhatamisega ning järeltilkumine meestel.

Need on märguanded, et vaagnapõhjalihased on lõtvunud või nende töötamine on takistatud ning sellega tuleks kiiresti tegeleda. Mis on selle põhjuseks ning kas ja kuidas on võimalik need lihased uuesti korralikult tööle saada?

LAHENDUSED:

Kõige lihtsam ja tasuta abi on spetsiaalsete, just vaagnapõhja tugevdavate harjutuste tegemine. Mõned nendest on ka igapäevatoimetuste kõrvalt tehtavad. Vaagnapõhjalihaste harjutused aitavad mitmel puhul:

  • Kerge ja keskmise pidamatuse raviks
  • Pärasooleprobleemide vältimiseks
  • Seksuaalnaudingu suurendamiseks
  • Erektsiooniprobleemide leevendamiseks
  • Operatsiooniks valmistumiseks ja taastumiseks

Lihaste leidmiseks tuleb tualetis põit tühjendades paar korda järjest peatada-vallandada uriinijuga. Seeläbi saad aru, milliseid on vaagnapõhjalihased, mida tuleb treenida.

Lihtne treening näeb välja järgnev: pingulda vaagnapõhjalihaseid 2 sekundit, lõdvestu 2 sekundit. Tee seda 5-10 korda järjest. Alusta lühemast pingutuse ajast, kuid eesmärk on jõuda vähemalt 5-sekundilise pingutuseni ning pikema korduste arvuni. Seda treeningut tuleks teha regulaarselt pikema aja vältel. Tulemusi märkab peale paarikuulist korrapärast treenimist.

Keerukam treening leiab aset treeningmatil. Neid nimetatakse Kegel´i harjutusteks:

Näide Kegeli harjutustest
Näide Kegeli harjutustest | Shutterstock

Seejuures tasub tähele panna, et põis peaks harjutusi tehes tühi olema. Samuti tuleks harjutusi teha ka siis, kui tunned, et lähenemas on aevastus või köha või kui miski ajab naerma. Seeläbi on võimalik loomulikul teel, ehk lihaseid treenides, olemasolevat probleemi leevendada või selle tekkimist vältida. Vaata lisainfot. Vaata lisainfot.

PROFESSIONAALNE INFO JA ABI

Pidamatuse suurenedes tasub nõu pidada perearsti või eriala spetsialistiga. Kohese abi jaoks tuleb appi ka MTÜ Inkotuba. See on uriinipidamatuse nõustamisele spetsialiseerunud aastatepikkuse kogemusega ühing.

Inkotoast saab väljaõpetatud spetsialistilt tasuta privaatset nõu. Seejuures ei toimu meditsiinilist läbivaatust, vaid kasulikku nõu antakse vestluse põhjal. Piinlik pole mitte probleemist rääkimine, vaid selle tähelepanuta jätmine! Teatud küsimustele leiab vastuse Inkotoa kodulehelt.

Pidamatuse probleemiga toimetulekuks on mitmeid spetsiaalselt selleks puhuks mõeldud tooteid, mis pole asendatavad muudel eesmärkidel kasutatavate imavate vahenditega või tavaliste hügieenisidemetega. Spetsialist aitab määrata näiteks selle, mis peaks olema vajaliku toote imavus ning suurus. Proovimiseks saab Inkotoas tooteid ka ühekaupa osta, e-poes on saadaval spetsiaalsed proovikomplektid. Eraldi on saadaval tooted nii naistele kui meestele, mis tagavad kaitse ning jäävad teistele märkamatuks.

 

Lähemat infot mitmel pool Eestis asuvate Inkotubade kohta leiab siit: www.kuivaks.ee.

E-poe leiab siit: www.kuivaks.ee/epood/

inkotuba, uriinipidamatus
Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid